Ապրիլի 6-ին կայացած Հանձնաժողովի նիստում որոշում կայացվեց «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի հնարավոր խախտումների առնչությամբ վարչական վարույթ հարուցել շուկայում գործող 4 ընկերությունների հանդեպ: Դրանք են. «Չորս ընկեր», «Պրոֆ Իմպրոտեքս», «Նանիս» և «ՍՕՀՕ»: Վարչական վարույթի ավարտից հետո, օրենքով սահմանված ժամկետներում արդյունքները կներկայացվեն հանրությանը:
Համաձայն մամուլի հրապարակումների, ինչպես նաև առևտրականների հավաստիացումների, տարեսկզբին վերոնշյալ 4 տնտեսվարողները բարձրացրել են Թուրքիայից և Չինաստանից ներկրվող ապրանքների համար առևտրականներից գանձվող վճարի չափը: Նույն աղբյուրների պնդմամբ, Թուրքիայից ներկրվող ապրանքի մեկ կիլոգրամի մաքսազերծումը 4 դոլարից դարձել է 8 դոլար, Չինաստանից ներկրվող ապրանքի դեպքում՝ 7 դոլարի փոխարեն՝ 14 դոլար, հաղորդում է ՏՄՊՊՀ մամլո ծառայությունը:

6 Апрель 2011 - 10:57 AMT
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении на своем заседании 6 апреля приняла решение начать административное производство в отношении четырех транспортных компаний. Как сообщает пресс-служба ГКЗЭК, производство начато в отношении компаний “Четыре друга”, “Проф импротекс”, “Нанис”, и “СОГО” и осуществляется в связи с возможными нарушениями закона РА “О защите экономической конкуренции”.
В сообщении отмечается, что согласно публикациям СМИ и заявлениям торговцев, эти компании подняли цену за импортируемый из Турции товар с $4 до $8 за кг, а из Китая – с $7 до $14.