9 Ապրիլ 2011 - 10:03 AMT
Այնումենայնիվ, Հայաստանի կառավարության որոշման համաձայն, գյուղատնտեսության ոլորտում տրամադրվելու են արտոնյալ վարկեր 14 տոկոս տոկոսադրույքով, որից 4 տոկոսը սուբսիդավորելու է պետությունը: Այդ նպատակով արդեն հատկացվել է 200 մլն դրամ: Վարկերը տրամադրվելու են դրամով: Վարկերը տրամադրվելու են երկու տարով մինչև 3 մլն դրամ նվազագույնը 6 ամիս մարման ժամկետով:
Հայաստանի բանկերի միության նախագահ, «Արարատբանկ» ԲԲԸ-ի վարչության նախագահ, գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանը կարծում է, որ գյուղատնտեսության սուբսիդավորման վերաբերյալ կառավարության ծրագիրն արդյունավետ կլինի: «Շուկայում կհայտնվեն նոր խաղացողներ, քանի որ վարկերը կտրամադրվեն ցածր տոկոսադրույքներով և դրամով»,- ասել է ապրիլի 6-ին կլոր սեղանի ընթացքում, որը կազմակերպվել է Հայաստանի տնտեսական հարցերը լուսաբանող լրագրողների ակումբի կողմից: Նրա խոսքերով, կառավարական ծրագիրը նոր մշակույթ կմտցնի, կբարձրանա բանկերի հետաքրքրությունը գյուղատնտեսության ոլորտում վարկավորման նկատմամբ:
Հայաստանի տարածքում 2010-ին գործել է 21 բանկ, որոնց վարկային ներդրումների ծավալները 2009-ի համեմատ ավելացել են 28.7 տոկոսով, ընդ որում գյուղատնտեսության ոլորտում վարկավորման ծավալների աճն ավելացել է 19 տոկոսով: Այդ մասին ապրիլի 6-ին կլոր սեղանի ընթացքում, որը կազմակերպվել է Հայաստանի տնտեսական լրագրողների ակումբի կողմից, հաղորդել է Հայաստանի բանկերի միության նախագահ, «Արարատբանկ» ԲԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանը : Նրա խոսքերով, Հայաստանի բոլոր առևտրային բանկերն ունիվերսալ են, առաջարկում են բանկային ծառայությունների ողջ սպեկտրը, սակայն այսօր գյուղատնտեսության վարկավորումը, հիմնականում, մասնագիտանում է 6 բանկերի վրա:
Ինչպես հաղորդել է Օսիպյանը, գյուղատնտեսական վարկերի միջին տոկոսադրույքը կազմում է 17-19 տոկոս արդյունաբերության մեջ 14 տոկոս միջին շուկայական տոկոսադրույքի համեմատ: Աշոտ Օսիպյանը դա բացատրել է նրանով, որ բանկերը ստիպված են լինում հատուկ մեխանիզմ կիրառել գյուղատնտեսական վարկի գնահատման ժամանակ, հավելելով, որ այդ գործընթացը բարդանում է անշարժ գույքի կադաստրի բացակայության, ընտանի կենդանիների գրանցման, գրավի իրացվելիության պատճառով` «խնդիրներ, որոնք լուծում են պահանջում, որի պատճառով այդ ոլորտին բաժին է ընկնում Հայաստանի բանկային համակարգի ընդհանուր վարկային պորտֆելի միայն 6 տոկոսը»:
Միաժամանակ, ՀԲՄ նախագահը հավելել է, որ «բանկերը մտածում են այնպիսի ծառայությունների ընդլայնման ուղղությամբ, ինչպիսիք են լիզինգը և ֆակտորինգը»: «Այսօր Հայաստանի բանկային համակարգում բարձր է մրցակցության մակարդակը, և այստեղ մենք տեսնում ենք բանկային ծառայությունների տրամադրման տոկոսադրույքների նվազում»:
Գյուղատնտեսական վարկերի սուբսիդավորման կառավարության քայլերի հետ համաձայն չէ ընդդիմությունը: ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը դրա հետ կապված հայտարարել է, որ անընդունելի է, որ տնտեսության ոլորտներից մեկը վարկավորվում է այդքան ցածր տոկոսադրույքներով:
ՀՀ կառավարությունն իր որոշմամբ սահմանել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության ենթակայության հիմնարկների և ՊՈԱԿ-ների հաշվեկշռում եղած տրանսպորտային միջոցների դիմացի երկու դռների և շարժիչի ծածկոցին փակցման ենթակա գծապատկերի ձևը։ Գծապատկերի վրա գրված է «Շտապ գյուղատնտեսական օգնություն» և հեռախոսահամարը` (10) 54-19-68։ Գյուղատնտեսական խնդիրներով ստացված դիմումներն անմիջապես գրանցվում են գրանցամատյանում և հասցեագրվում նախարարության համապատասխան ստորաբաժանում կամ գյուղատնտեսության աջակցության մարզային կենտրոններ (ԳԱՄԿ)` առաջացած խնդիրների վերացմանը նպաստելու համար։ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ այս որոշմամբ, ըստ էության, գյուղատնտեսության բնագավառում շտապ օգնության համակարգ է ներդրվում, որի նպատակն է խորհրդատվության ծառայություն մատուցել գյուղացիներին։ Հայտնի է, որ մենք բոլոր մարզերում ունենեք ԳԱՄԿ-ներ, որոնք ստեղծել ենք Համաշխարհային բանկի հետ, և որոնցում ներառված են շուրջ 300 բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ։ Նրանք պարտավոր են հասնել գյուղացուն, օգնության կարիք առաջանալու դեպքում խորհրդատվություն տրամադրել։ Կառավարության այս որոշումով նաև հնարավորություն է ստեղծվելու փոխադարձ կապ ապահովել, նախարարությունն էլ կկարողանա պատշաճ ձևով վերահսկել ամեն օր մատուցվող ծառայությունների ծավալը։ Նաև մենք հնարավորություն կունենանք ամեն շաբաթ ամփոփել և հասկանալ, թե հիմնականում որ հարցերն են այսօր մտահոգում մեր գյուղացիներին:
Այնուհետև վարչապետը հավելել է, որ մի քանի օր է, ինչ առևտրային բանկերն սկսել են գյուղատնտեսության բնագավառի վարկավորումը։ Կառավարությունը պարտավորություն է ստանձնել տոկոսադրույքները սուբսիդավորել, որպեսզի վարկերը գյուղացիներին հասնեն 10 տոկոսով։ Բացի այդ, նրանք 6 ամիս էլ հնարավորություն են ունենալու օգտվել արտոնյալ պայմաններից` ո՛չ տոկոսը, ո՛չ էլ մայր գումարը չսպասարկել։ Ընդ որում, 200-ից ավելի համայնքներում սուբսիդավորումը լինելու է 6 տոկոս, ինչը նշանակում է, որ վարկերը հասանելի են լինելու 8 տոկոսով։ Տիգրան Սարգսյանը ՀՀ ֆինանսների նախարարին հանձնարարել է ԶԼՄ-ների միջոցով պարզաբանումներ տալ, թե գյուղացիներն ինչպես կարող են օգտվել այդ վարկերից, որպեսզի բոլորին հասկանալի լինեն պայմանները, ժամկետները, սպասարկման ձևերը և այն բանկերը, որոնք այդ ծառայությունները մատուցում են։
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի որոշմամբ Սամվել Ավետիսյանն իր դիմումի համաձայն ազատվել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի առաջին տեղակալի պաշտոնից: Վարչապետի որոշումներով ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալների պաշտոններից իրենց դիմումների համաձայն ազատվել են նաև Տիգրան Պետրոսյանը և Լևոն Ռուխկյանը:
Հայաստանի գյուղնախարարության վրա այս տարի հսկայական պատասխանատվություն է դրված, բայց ահա կօգնե՞ն արդյոք երեք փոխնախարարների հրաժարականները, ժամանակը ցույց կտա:

9 Апрель 2011 - 10:03 AMT
Надо отметить, что даже коммерческие банки Армении не горели желанием кредитовать ее в силу высокой рискованности. Об этом свидетельствует показатель доли сельскохозяйственного кредитного портфеля в общем объеме кредитного портфеля всей банковской системы страны, который составляет всего лишь 6%. Тем не менее, отстаивая позиции банковского сектора председатель Союза банков Армении (СБА) заверил, что в 2010 году объемы кредитования сферы сельского хозяйства увеличились на 19% на общем фоне роста объемов кредитных вложений комбанков Армении по сравнению с 2009 годом на уровне 28,7%. Все комбанки Армении (21), являясь универсальными, предоставляют весь сектор банковских услуг, однако на сегодняшний день на кредитовании сельского хозяйства, в основном, специализируются 6 банков. Средняя процентная ставка по сельхозкредитам составляет 17-19%, по сравнению 14% среднерыночной ставкой в промышленности, реальная же ставка достигает 24%. Это объясняется тем, что банкам приходится применять особый механизм при оценке риска сельхозкредита, этот процесс усложняется из-за отсутствия механизмов страхования сферы: кадастра движимого имущества, паспортизации скота, ликвидности залога – проблем, требующих решения.
Тем не менее, банки думают в направлении расширения предоставления таких услуг, как лизинг и факторинг. На сегодняшний день в банковской системе Армении высок уровень конкуренции, и здесь видны тенденции снижение процентных ставок по предоставлению банковских услуг. А вот старт правительственной программы по субсидированию сельхозкредитов повысит интерес в этой рискованной сфере. Посчитав эту программу эффективной, председатель СБА отметил, что на рынке появятся новые игроки, поскольку кредиты будут выдаваться по низким процентным ставкам и в драмах, при этом он подчеркнул, что необходимо обеспечить ее последовательность.
Согласно решению правительства Армении, сфере сельского хозяйства будут предоставляться льготные кредиты по ставке 14% годовых, из которых 4% будет субсидировать государство, а для особо бедных общин размер субсидирования составит 6%. На эти цели уже выделено 200 млн. драмов, кредиты будут предоставляться сроком на два года в размере до 3 млн. драмов с льготным сроком погашения минимум шесть месяцев.
С правительственными шагами по субсидированию сельхозкредитов не согласна оппозиция. Член парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян посчитал неприемлемым, что одна из сфер экономики страны кредитуется по столь низким процентным ставкам, добавив, что в Армении они изначально слишком высоки.
Более того, решение проблем сельского хозяйства оппозиционеры видят не в льготном кредитовании, а в коренном изменении подходов к проблемам села, в том числе реализации принятой в ноябре 2010 года концепции стабильного развития сферы, согласно которой должны быть приняты меры по направлению развитие сельского хозяйства исходя из соответствующих поясов для отдельных областей: зерновых культур, плодовых садов, овощно-бахчевых, животноводства.
Если учесть, что процесс кредитования сельского хозяйства должен был начат с 1-го апреля, то можно понять недовольство министра сельского хозяйства Серго Карапетяна относительно затяжки процесса переговоров со стороны комбанков. Среди участников программы «Ардшининвестбанк», который 4 апреля еще не был готов обсуждать эту тему, несмотря на то, что премьер-министр Армении Тигран Саркисян на заседании правительства 7 апреля отметил, что уже несколько дней коммерческие банки начали кредитование сельскохозяйственной сферы.
На этом же заседании правительства было принято решении об учреждении скорой сельскохозяйственной помощи для фермеров, и на всех автомашинах, принадлежащих учреждениям и государственным некоммерческим организациям Минсельхоза, будут размещены логотипы «Скорой сельскохозяйственной помощи» и номер ее телефона (10) 54-19-68. Совместно с Всемирным банком во всех общинах Армении были созданы соответствующие госорганизации, где заняты около 300 высокопрофессиональных специалистов, которые обязаны в случае необходимости предоставлять фермерам консультации.
На Министерство сельского хозяйства Армении в этом году возложена огромная ответственность, а вот помогут ли отставки трех замминистра справиться с этой задачей – покажет время.