11 Ապրիլ 2011 - 10:18 AMT
«Ընթացիկ տարում մեծ ուշադրություն է հատկացվելու փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորմանը»,- ասել է «Առէկսիմբանկ` Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Վիգեն Բարսեղյանը: «Այս տարվա առաջին եռամսյակում մեր կողմից ՓՄՁ վարկավորմանն արդեն ուղորդվել է 2 մլն դոլար, իսկ մինչև տարեվերջ նախատեսվում է ևս 10 մլն դոլար»,- նշել է Բարսեղյանը: «Դա օրինաչափ է. ճգնաժամը նահանջում է, տնտեսությունն ակտիվանում: Ելնելով դրանից, մենք մեր համար ՓՄՁ զարգացումը համարում ենք հեռանկարային ուղղություն: 2010-ին բանկն արդեն մտել է ՀՀ ԿԲ ծրագրով վերաֆինանսավորման ծրագրով նախատեսված ՓՄՁ վարկավորման առաջատարների եռյակի մեջ: ՓՄՁ վարկավորման ծավալների ավելացումն ընկած է մինչև 2013-ը բանկի ռազմավարական զարգացման ծրագրի հիմքում, որի համաձայն ՓՄՁ վարկավորմանը նախատեսվում է հատկացնել 30 մլն դոլար: Բարսեղյանը հաղորդել է, որ վարկավորումն իրականանալու է ինչպես սեփական աղբյուրներից, այնպես էլ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից ներգրավված միջոցներից:
«Հիմա պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՀԲ-ի հետ «Առէկսիմբանկ` Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն արտոնյալ պայմաններով ՓՄՁ ֆինանսավորման Համաշխարհային բանկի պետական ծրագրի մեջ ընդգրկելու ընթացակարգը սկսելու մասին: Մոտ օրերս սպասում ենք նրանց մասնագետներին ժամանմանը: Հիմա մենք կարող ենք վարկեր տրամադրել տարեկան 12-14 տոկոս տոկոսադրույքով դրամով և դոլարով մինչև 7 տարի մարման ժամկետով: Վարկավորումն իրականացվում է տնտեսության բոլոր ոլորտներում, մասնավորապես, առևտրի, հասարակական սննդի, ծառայությունների և արտադրության»,- ասել է Բարսեղյանը:

11 Апрель 2011 - 10:18 AMT
«Большое внимание в текущем году будет уделено кредитованию малого и среднего бизнеса», – сказал заместитель генерального директора ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» Виген Барсегян. «В первом квартале этого года на кредитование МСБ нами уже направлено $2 млн, а до конца года планируется еще $10 млн», – отметил В. Барсегян. «Это закономерно: кризис отступает, активизируется экономика. Исходя из этого, мы считаем для себя развитие малого и среднего бизнеса перспективным направлением. В 2010 году банк уже вошел в тройку лидеров кредитования МСБ по программе рефинансирования ЦБ РА. Увеличение объемов кредитования МСБ заложено и в программе стратегического развития банка до 2013 года, согласно которой на кредитование МСБ планируется направить до $30 млн. В. Барсегян сообщил, что кредитование будет производиться как за счет собственных ресурсов, так и за счет средств, привлеченных от международных финансовых организаций.
“Уже сейчас достигнута договоренность со Всемирным Банком о начале процедуры вовлечении ЗАО “Арэксимбанк – группа Газпромбанка” в государственную программу ВБ по финансированию МСБ на льготных условиях. В ближайшие дни ждем приезда их специалистов. Сейчас мы можем выдавать кредиты под 12-14% годовых в драмах и долларах США на срок до 7 лет в зависимости от цели кредита. Кредитование проводится по всем отраслям экономики, в частности, торговля, общественное питание, услуги и производство”, – сказал Барсегян.