13 Ապրիլ 2011 - 10:08 AMT
2010 թվականի փետրվարից Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի կողմից լույս տեսնող «Վարձք» հանդեսը, որն անդրադառնում է Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս գտնվող հայկական հուշարձաններին, վերջին համարը նվիրել է Ադրբեջանի տարածքում գտնվող հուշարձաններին: Ադրբեջանի տարածքում գտնվող հայկական հուշարձանները լուսանկարելու հարցում օգնում են այլազգի լուսանկարիչները: Այս մասին լրագրողներին ասել է հուշարձանագետ, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի նախագահ Սամվել Կարապետյանը:
Կարապետյանի խոսքերով, համարի լուսանկարների մի մասը իրենց տրամադրել է բելգիացի լուսանկարիչ Ֆրեդերիկ Բերլեմոնը, որը 2007թ. եղել է Գանձակի շրջանի Միրզիք, Ոսկանապատ, Ազատ, Կամո, Գետաշեն գյուղերում և Գանձակ քաղաքում և ֆիքսել հայկական հուշարձանները: Այս լուսանկարներից պարզ է դարձել, որ Գանձակի Ս. Հովհաննես եկեղեցին` կառուցված 1633 թվականին, վեր է ածվել կամերային համերգասրահի, որի պատերից ջնջվել են բոլոր հայերեն արձանագրությունները և խաչային հորինվածքներով հարթաքանդակները:
Բացի դրանից, հայկական գյուղերի նախկին բնակիչները, ովքեր ապրում են արտերկրում, բավական մեծ գումարներով կաշառում են ազերիներին, ովքեր գնում են նախկինում հայաբնակ գյուղեր և լուսանկարներ անում հայ պատվիրատուների համար: Այդ լուսանկարների շնորհիվ երևում է հայկական հուշարձանների ներկայիս վիճակը: Ըստ հուշարձանագետի, օգնության է հասնում ինտերնետը, մասնավորապես Google Earth-ը, որի միջոցով արբանյակից կատարված լուսանկարներով ճշտվում է հուշարձանի վիճակը:

13 Апрель 2011 - 10:08 AMT
Фотографии армянских памятников в Азербайджане сами армяне получают и благодаря азербайджанцам, и очень большим деньгам
Последний номер издающегося с февраля 2010 года и посвященного армянским памятникам за рубежом журнала “Вардзк” рассказывает о находящихся на территории Азербайджана армянских памятниках. Фотографии этих памятников попали к издателям в основном благодаря иностранным фотографам, сообщил 13 апреля журналистам, председатель Фонда по изучению армянской архитектуры Самвел Карапетян.
По его словам, часть напечатанных в журнале фотографий предоставил бельгийский фотограф Фредерик Берлемон, который в 2007 году был в районе Гандзак. На фотографиях видно, что построенная в 1633 году церковь Св. Ованеса в Гандзаке превратилась в камерный зал. При этом со стен исчезли все армянские надписи и крестообразные барельефы.
Помимо этого, проживающие за рубежом бывшие жители армянских сел платят достаточно большие деньги азербайджанцам, которые находят ранее армянонаселенные села и фотографируют их, благодаря чему прекрасно видно удручающее состояние армянских памятников. По словам Самвела Карапетяна, большую помощь оказывает интернет, в частности, программа Google Earth, посредством которой можно получить сделанные со спутника фотографии армянских памятников.