13 Ապրիլ 2011 - 10:44 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) դեռ գործողությունների հստակ պլան չունի նրա պահանջներն իշխանությունների կողմից չկատարելու դեպքում: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: Նրա խոսքերով, հիմա ՀԱԿ-ում քննարկվում են ամենատարբեր առաջարկներ, իսկ գործողությունների վերջնական պլանն ընդունվելու է ժողովրդի կողմից ապրիլի 28-ին: «Դա քաղաքական գործընթաց է: Մենք պետք է հասկանանք, թե ինչի են պատրաստ ժողովուրդը և քաղաքական ուժերը»,- նշել է նա և հավելել, որ այս գործընթացին մասնակցում է ողջ ժողովուրդը:
Միաժամանակ, Զուրաբյանն ընդգծել է, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իշխանություններին դեռ ոչ մի վերջնագիր չի ներկայացրել, միայն նշել է, որ ՀԱԿ կողմից իշխանությունների պահանջները չկատարելու դեպքում ապրիլի 28-ը կդառնա իշխանությունների և հասարակության միջև սահմանազատման օր:
Ապրիլի 8-ի ցույցին ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը պահանջել է իշխանություններից ազատ արձակել բոլոր «քաղբանտարկյալներին», թույլ տալ Ազատության հրապարակում ցույցերի ազատ անցկացում, ինչպես նաև հետաքննել 2008-ի մարտի 1-ի դեպքերը: Նրա խոսքերով, այդ պայմանների կատարումն անհրաժեշտ է իշխանությունների և ընդդիմության երկխոսության համար, հակառակ դեպքում նա խոստացել է, որ ՀԱԿ-ը կտրուկ փոխելու է պայքարի իր ռազմավարությունը:

Coordinator of the Armenian National Congress (ANC) Levon Zurabyan said the congress does not have a certain plan of actions, if the authorities fail in meeting its demands.
ANC now discusses various offers, while the final plan will be adopted by the people during the April 28 rally, Zurabyan told a press conference in Yerevan.
“It is a political process and we should conceive for what the people and political forces are ready,” he said.
Zurabyan noted that ANC leader Levon Ter-Petrossian has not delivered an ultimatum to the authorities yet. Ter-Petrossian just noted that if the authorities do not meet the opposition’s demands, April 28 will mark separation between the authorities and public.
During the April 8 rally, ANC leader Ter-Petrossian demanded from the authorities that they release all “political prisoners,” allow free organization of rallies at Liberty Square, as well as investigate the March 1, 2008, events.
According to him, fulfillment of these demands is needed for a dialogue between the authorities and opposition. Otherwise, Ter-Petrossian promised that the ANC will sharply change the strategy of its struggle.