13 Ապրիլ 2011 - 10:44 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) դեռ գործողությունների հստակ պլան չունի նրա պահանջներն իշխանությունների կողմից չկատարելու դեպքում: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: Նրա խոսքերով, հիմա ՀԱԿ-ում քննարկվում են ամենատարբեր առաջարկներ, իսկ գործողությունների վերջնական պլանն ընդունվելու է ժողովրդի կողմից ապրիլի 28-ին: «Դա քաղաքական գործընթաց է: Մենք պետք է հասկանանք, թե ինչի են պատրաստ ժողովուրդը և քաղաքական ուժերը»,- նշել է նա և հավելել, որ այս գործընթացին մասնակցում է ողջ ժողովուրդը:
Միաժամանակ, Զուրաբյանն ընդգծել է, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իշխանություններին դեռ ոչ մի վերջնագիր չի ներկայացրել, միայն նշել է, որ ՀԱԿ կողմից իշխանությունների պահանջները չկատարելու դեպքում ապրիլի 28-ը կդառնա իշխանությունների և հասարակության միջև սահմանազատման օր:
Ապրիլի 8-ի ցույցին ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը պահանջել է իշխանություններից ազատ արձակել բոլոր «քաղբանտարկյալներին», թույլ տալ Ազատության հրապարակում ցույցերի ազատ անցկացում, ինչպես նաև հետաքննել 2008-ի մարտի 1-ի դեպքերը: Նրա խոսքերով, այդ պայմանների կատարումն անհրաժեշտ է իշխանությունների և ընդդիմության երկխոսության համար, հակառակ դեպքում նա խոստացել է, որ ՀԱԿ-ը կտրուկ փոխելու է պայքարի իր ռազմավարությունը:

У Армянского Национального Конгресса (АНК) пока нет четкого плана действий в случае невыполнения властями его требований. Об этом заявил на пресс-конференции в Ереване координатор АНК Левон Зурабян. По его словам, сейчас в АНК обсуждаются самые различные предложения, а окончательный план действий будет принят народом на митинге 28 апреля. “Это политический процесс. Мы должны понять, к чему готовы народ и политические силы”, – отметил он, добавив, что в этом процессе участвует весь народ.
При этом Зурабян подчеркнул, что Левон Тер-Петросян пока не выдвигал никаких ультиматумов властям, лишь отметил, что в случае невыполнения властями требований АНК, 28 апреля станет днем разграничения между властями и обществом.
На митинге 8 апреля лидер АНК Левон Тер-Петросян потребовал от властей освободить всех “политзаключенных”, разрешить свободное проведение митингов на площади Свободы, а также расследовать события 1 марта 2008 года. По его словам, выполнение этих условий является необходимым для диалога властей с оппозицией, в противном случае он обещал, что АНК резко изменит свою стратегию борьбы.