14 Ապրիլ 2011 - 06:13 AMT
Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) վեց հայկական բանկերի հետ (Ամերիաբանկը, «Անելիքը», Արդշինինվեստբանկը, Հայէկոնոմբանկը, Կոնվերսբանկը, Յունիբանկը) համաձայնագիր են կնքել Հայաստանում առևտրի զարգացման ծրագրի մեկնարկի մասին:
ԱԶԲ Կենտրոնական Ասիայի և Հարավային Կովկասի դեպարտամենտի մասնավոր բիզնեսի զարգացման պատասխանատու Սթիվեն Վերմերտը նշել է, որ սա աննախադեպ ծրագիր է մասնակից բանկերի քանակով:
Նա հայտնել է, որ ԱԶԲ առևտրի ֆինանսավորման ծրագիրն իրականացվում է Տաջիկստանում ու Ուզբեկստանում, այս շաբաթ ծրագիրը կմեկնարկի նաև Վրաստանում, իսկ մեկ տարվա ընթացքում նախատեսվում է սկսել առևտրի ֆինանսավորման ծրագիրը նաև Հարավային Կովկասի ու Կենտրոնական Ասիայի մյուս երկրներում:
Ինչ վերաբերում է վարկերի տրամադրման պայմաններին, ապա, ըստ Վերմերտի, տոկոսը կորոշի շուկան: «Մենք էժան վարկեր չենք տրամադրում, քանի որ տոկոսները որոշում է շուկան»,-հայտարարել է Վերմերտը:

14 Апрель 2011 - 06:13 AMT
Азиатский Банк Развития (АБР) и шесть армянских банков (Америабанк, банк “Анелик”, Ардшининвестбанк, АрмЭкономбанк, Конверсбанк, Юнибанк) подписали соглашение о начале программы развития торговли в Армении.
Ответственный за развитие частного бизнеса в странах Центральной Азии и Южного Кавказа департамента по операциям в частном секторе АБР Стивен Вермерт отметил, что это беспрецедентная программа по количеству участвующих банков, так как в других странах АБР проводит программы с меньшим количеством банков.
Он сообщил, что программа финансирования торговли АБР осуществляет в Таджикистане и Узбекистане, на этой неделе программа будет начата и в Грузии, а в течение года планируется начать программу финансирования торговли в остальных странах Южного Кавказа и Центральной Азии.
Что касается условий предоставления кредитов, то, по словам Вермерта, проценты по ним решит рынок. «Мы не предоставляем дешевые кредиты, так как проценты решает рынок»,- заявил Вермерт.