14 Ապրիլ 2011 - 11:12 AMT
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն 2011 թվականին չի բարձրացնի դեպի Բաթում ուղևորափոխադրումների սակագները: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Շևքեթ Շայդուլինը: «Երևան-Բաթում-Երևան միջազգային արագընթաց գնացքի սակագները մենք թողել ենք 2010թ. մակարդակին: Տոմսերի արժեքի տատանումները կախված կլինեն միայն սակագնային արժույթի՝ շվեյացարական ֆրանկի տատանումներից»,-հայտարարել է նա: Շայդուլինը հավելել է, որ չնայած գնաճին, սակագնային քաղաքականության մշակման ժամանակ ընկերությունը հաշվի է առել բնակչության կառուցվածքն ու վճարողունակության մակարդակը, ինչպես նաև սեզոնային պահանջարկը:
Շայդուլինը հավելել է նաև, որ եթե այնուամենայնիվ տեղի ունենա շվեյցարական ֆրանկի կտրուկ բարձրացում, նա որպես երկաթուղու գլխավոր պետ, միջոցներ կձեռնարկի, որպեսզի սակագինը մատչելի լինի Հայաստանի քաղաքացիների համար և մրցունակ տրանսպորտի այլ ձևերի հետ: Ինչ վերաբերում է տոմսերի այժմյան գներին, ապա, ըստ Շայդուլինի, դրանք հետևյալն են. ՆՎ-24 հազար դրամ, կուպե-13 հազար դրամ, կուպե առանց ծառայությունների-11,7 հազար դրամ, պլացկարտ-7,5 հազար դրամ:

14 Апрель 2011 - 11:12 AMT
ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» в 2011 году не повысит тарифы на пассажирские перевозки в Батуми. Об этом сообщил на пресс-конференции в Ереване генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Шевкет Шайдуллин. “Мы оставили тарифы на международный скоростной поезд Ереван-Батуми-Ереван на уровне 2010 года. Колебание стоимости билета в национальной валюте будет зависеть только от колебания курса тарифной валюты, а тарифной валютой в международных расчетах является швейцарский франк”, – заявил он. Шайдуллин добавил, что несмотря на инфляцию, при разработке тарифной политики в сфере пассажирских перевозок компания учла структуру и уровень платежеспособности населения, а также фактор сезонного спроса.
Гендиректор ЮКЖД также добавил, что в случае если все же произойдет резкое повышение курса швейцарского франка, он как начальник железной дороги примет меры по корректировке тарифов, с целью сделать их доступнее для граждан Армении и конкурентоспособнее по сравнению с другими видами транспорта. Что касается нынешних цен на билеты, то по словам Шайдуллина они составляют сейчас: СВ -24 тыс. драмов; купе с комфортом-13 тыс., без сервисных услуг -11,7 тыс.; плацкарт – 7,5 тыс. драмов.