14 Ապրիլ 2011 - 16:12 AMT
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի պատվիրակությունը մասնակցում է «Երկաթուղային տրանսպորտի դերը եվրոպական տուրիզմի զարգացման գործում» միջազգային համաժողովին: Ինչպես հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը, համաժողովը բացվել է այսօր Իտալիայի Մերանո քաղաքում: Հայկական պատվիրակության ղեկավարն է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ Ուղևորափոխադրումների տնօրինության պետ Գագիկ Մովսեսյանը: Հայկական պատվիրակությունը համաժողովի մասնակիցներին կներկայացնի Հայաստանի երկաթուղային տուրիզմի զարգացման հեռանկարները, ոլորտի ներկա վիճակը:
«Երկաթուղային տուրիզմի զարգացման համար չափազանց կարևոր է Հայաստանի երկաթուղային տրանսպորտի հնարավորությունների օգտագործումը, ինչպես նաև ցանցի հետագա ընդլայնումը»,- գտնում է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շևքեթ Շայդուլլինը: Նրա կարծիքով, երկաթուղու հնարավորությունները չափազանց կարևոր են ոչ միայն ներքին, այլև արտագնա տուրիզմի զարգացման համար, քանի որ երկաթուղին հնարավորություն է տալիս կազմակերպել ամենատարբեր տուրիստական շրջագայություններ:
Միջազգային համաժողովի մասնակիցները նախատեսում են քննարկել երկաթուղային տուրիզմի զարգացման ռազմավարական ուղղությունները և հեռանկարները, միջպետական փոխադրումների զարգացման հնարավորությունները, եվրասիական տարածաշրջանում բարձր արագության մայրուղիների զարգացման նպատակով միջազգային կոնսորցիումների ստեղծման հնարավորությունները, առկա խոչընդոտների վերացումը:

14 Апрель 2011 - 16:12 AMT
Делегация ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» (ЮКЖД) принимает участие в международной конференции «Роль железнодорожного транспорта в развитии европейского туризма». Как сообщает пресс-служба компании, конференция открылась сегодня в итальянском курортном городе Мерано. Армянскую делегацию возглавляет начальник Дирекции пассажирских перевозок ЗАО «ЮКЖД» Гагик Мовсесян. Армянская делегация представит на конференции возможности развития железнодорожного туризма Армении, настоящее положение в данной сфере.
«Использование возможностей железных дорог имеет крайне важное значение, как для развития внутреннего туризма, так и туризма выездного», – считает гендиректор ЮКЖД Шевкет Шайдуллин. По его мнению, крайне важно с точки зрения развития железнодорожного туризма использовать существующую сеть железных дорог Армении и расширять ее в будущем, поскольку железная дорога дает возможность организовывать самые разные по своему содержанию, форме и географическому расположению туристические маршруты.
Участники конференции планируют определить стратегические направления и перспективы развития в сфере железнодорожного туризма, обсудят возможности развития межгосударственных перевозок. Среди тем пленарных заседаний значатся, в частности, перспективы создания международных консорциумов для развития высокоскоростных магистралей в евразийском пространстве, проблемы ликвидации барьеров на туристических маршрутах.