Ապրիլի 11-13-ը Իրաքում Հայաստանի դեսպան Մուրադ Մուրադյանն այցելեց Բասրա քաղաք: Այցի ընթացքում դեսպանը հանդիպում ունեցավ նահանգապետի պաշտոնակատար Ահմեդ Հ. Հասանի հետ, հայտնում է Հայաստանի ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Դեսպանը հադիպումներ ունեցավ նաեւ Բասրայի Առեւտրի պալատի, Բասրայի գործարարների ասոցիացիայի եւ Բասրայի ներդրումային հանձնաժողովի նախագահների հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվեցին հայ-իրաքյան առեւտրատնտեսական համագործակցության հեռանկարները:
ՀՀ դեսպանը հանդիպեց նաեւ Իրաքի ամենախոշոր ընկերության` Նաֆթաքիմիական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի հետ, որն առաջարկեց հայ գործարարներին մասնակցել համատեղ ծրագրերի իրականացման գործում եւ ցանկություն ու պատրաստակամություն հայտնեց կորպորացիայի արտադրանքի լայն տեսականի ներմուծել Հայաստան:
Դեսպան Մուրադյանը հանդիպում ունեցավ 300-ամյա պատմություն ունեցող Բասրայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպմանը մասնակցեց շուրջ 200 մարդ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայրենիք-Սփյուռք համագործակցությունը, համայնքի կարիքները եւ դեսպանության հնարավոր աջակցությունը համայնքին, համայնքի ներկայացուցիչների մասնակցությունը տարվա ընթացքում Հայաստանում կազմակերպվելիք միջոցառումներին:

11-13 апреля посол Армении в Ираке Мурад Мурадян посетил Басру. В рамках визита посол встретился с исполняющим обязанности главы региона Ахмедом Гасаном.
Посол также провел встречи с председателями Торговой палаты, Ассоциации предпринимателей и Инвестиционной комиссии Басры. На встречах были обсуждены перспективы армяно-иракского торгово-экономического сотрудничества.
Посол Армении также встретился с генеральным директором крупнейшей в Ираке нефтехимической корпорации, который предложил армянским предпринимателям принять участие в реализации совместных программ и выразил желание и готовность экспортировать в Армению широкий ассортимент продукции корпорации.
Армянский дипломат также встретился с представителями армянской общины Басры, насчитывающей 300-летнюю историю. В ходе встречи были обсуждены вопросы сотрудничества Армении и Диаспоры, нужды общины и возможное содействие ей со стороны посольства, участие представителей общины в организуемых в течение года в Армении мероприятиях, сообщает пресс-служба МИД РА.