15 Ապրիլ 2011 - 08:32 AMT
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) 2011-ին Հայաստանում կանխատեսում է 4.6 տոկոս տնտեսական աճ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Գիլյերմո Տոլոսան: «Դա առավել ցածր ցուցանիշ է, քան հաջողակ նախաճգնաժամյան տարիներին, սակայն այն վկայում է վերականգնման միտումների մասին, և դա առավել բարձր ցուցանիշ է, քան 2010-ին»,- նշել է նա: ԱՄՀ ներկայացուցիչը հավելել է, որ արտաքին առևտրի և փոխանցումների հավասարակշռությունը վերականգնվել է, նկատվում է նաև վարկավորման աճ, և եթե այդ միտումները պահպանվեն նաև 2011-ին գյուղատնտեսությունում պայմանների բարելավման հետ միասին, նրանք կապահովեն աճի ցուցանիշ:
Տոլոսայի խոսքերով, տնտեսության մեջ ներդրումները շարունակելու են աճել, սակայն այդ աճը կտրուկ չի լինելու: ԱՄՀ ներկայացուցիչն ընդգծել է հարկային ոլորտում բարեփոխումներ անցկացնելու կարևորությունը, մասնավորապես նշելով, որ կառավարությունը պետք է շարունակի ուշադրությունը կենտրոնացնել հարկերի հավաքման գործընթացի վրա բյուջեի հնարավորությունների ընդլայնման համար, ինչը նպաստելու է մասնավոր հատվածի աճին: Նա նշել է, որ ՀՆԱ նկատմամբ հարկերի հարաբերակցությամբ Հայաստանը նախավերջին տեղում է նախկին ԽՍՀՄ երկրների շարքում` առաջ անցնելով միայն Տաջիկստանից: Անհրաժեշտ է նաև Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավում:

Международный валютный фонд (IMF) прогнозирует в Армении в 2011-м году экономический рост 4,6%. Об этом заявил на пресс-конференции в Ереване постоянный представитель МВФ в Армении Гиермо Толоса. «Это более низкий показатель, чем в успешные докризисные годы, однако он свидетельствует о сохранении тенденций восстановления, и это более высокий показатель, чем в 2010-м году», – отметил он. Представитель МВФ добавил, что баланс внешней торговли и трансферты восстановились, также наблюдается рост кредитования, и если эти тенденции сохранятся в 20111-м году наряду с улучшением условий в сельском хозяйстве, они обеспечат этот показатель роста.
По словам Толоса, инвестиции в экономику продолжат расти, однако этот рост не будет резким. Представитель МВФ подчеркнул важность реформ в налоговой сфере, в частности отметив, что правительство должно продолжить концентрировать внимание на процессе сбора налогов для увеличения возможностей бюджета, что поспособствует росту частного сектора. Он заметил в этой связи, что по соотношению налогов к ВВП, Армения занимает предпоследнее место среди стран бывшего СССР, опережая лишь Таджикистан. Также необходимо улучшение бизнес-среды в Армении.