Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) գործադիր խորհուրդը դիտարկելու է հունիսին Հայաստանին երկարաժամկետ ֆինանսավորման և վարկավորման ծրագրերի (EFF/ECF) շրջանակներում 56 մլն դոլար հատկացնելու հարցը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան: Նրա խոսքերով, ԱՄՀ խորհուրդն ընդունելու է այդ որոշումն ԱՄՀ Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի վարչության տնօրենի տեղակալ Վերոնիկա Բակալուի կողմից անցկացված ստուգումները հաստատելուց հետո: ԱՄՀ պատվիրակությունը Բակալուի գլխավորությամբ մարտի 31-ից ապրիլի 12-ը եղել է Հայաստանում և գնահատել զարգացումները և հեռանկարները, ինչպես նաև կառավարության կողմից տնտեսական բարեփոխումների ծրագրի իրականացումը:
Տոլոսան նաև հավելել է, որ ԱՄՀ կողմից Հայաստանին ֆինանսական օգնություն տրամադրելու շրջանակներում 2010-2013թթ. պետք է հատկացվի 410 մլն դոլար:

Исполнительный совет Международного валютного фонда (IMF) рассмотрит в июне вопрос предоставления Армении $56 млн. в рамках программ долгосрочного финансирования и кредитования (EFF/ECF). Об этом сообщил на пресс-конференции в Ереване постоянный представитель МВФ в Армении Гиермо Толоса. По его словам, совет МВФ примет это решение после утверждения проверки проведенной заместителем директора управления департамента Ближнего Востока и Центральной Азии МВФ Вероникой Бакалу. Делегация МВФ во главе с Бакалу была в Армении с 31 марта по 12 апреля, и оценивала развития и перспективы, а также осуществление правительством программы экономических реформ, которые поддерживают программы долгосрочного финансирования и кредитования (EFF/ECF).
Толоса также добавил, что всего в рамках финансовой помощи Армении со стороны МВФ с 2010 по 2013 годы должно быть выделено $410млн.