15 Ապրիլ 2011 - 10:11 AMT
Հայաստանի խորհրդարանն ապրիլի 15-ին արտահերթ նիստում ձեռնամուխ է եղել «Նորարարական ծրագիր էլեկտրոնային հասարակության և մրցունակության համար» վարկային համաձայնության քննարկմանը, որը ստորագրվել է Հայաստանի կառավարության և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև հունվարի 26-ին:
Ելույթ ունենալով խորհրդարանում` Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի խորհրդական Վահե Դանիելյանը հաղորդել է, որ Հայաստանում էլեկտրոնային հասարակության, ինչպես նաև նորարարական ծրագրերի խրախուսման համար Համաշխարհային բանկը Հայաստանին տրամադրելու է 24 մլն դոլարի վարկ, ծրագրում 6 մլն ներդնելու է Հայաստանի կառավարությունը:
Դանիելյանի խոսքերով, համաձայնագիրը նախատեսում է վարկային միջոցների տրամադրում ՏՏ, հեռահաղորդակցությունների և կրթության ոլորտների զարգացման համար: Միջոցներն ուղորդվելու են նաև Հայաստանում գերաարագ ինտերնետի ապահովմանը: Վահե Դանիելյանը, պատասխանելով ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանի հարցին, ասել է, որ ԿԲ-ն ինքն է որոշելու վարկի տոկոսադրույքը:

15 Апрель 2011 - 10:11 AMT
Парламент Армении на внеочередном заседании 15 апреля приступил к рассмотрению кредитного соглашения «Инновационная программа для электронного общества и конкурентоспособности», подписанного между правительством Армении и Международным банком реконструкции и развития (МББР) 26 января.
Выступая в парламенте, советник министра экономики Армении Ваге Даниелян сообщил, что для поощрения электронного общества, а также инновационной программы в Армении Всемирный банк предоставит правительству Армении кредит в размере $24 миллионов, а 6 миллионов в программу вложит правительство Армении.
По словам Даниеляна, соглашение предусматривает предоставление кредитных средств для развития сферы информационных технологий, телекоммуникации и образования. Средства будут направлены также на обеспечение в Армении скоростного интернета.
Советник министра экономики в ответ на вопрос главы фракции АРФД Ваана Ованнисяна заявил, что Центральный банк сам определит процентную ставку кредита.