Պտուղ-բանջարեղենի վերամշակմամբ զբաղվող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ խորհրդակցությանը ՀՀ գյուղնախարարը քննարկել է ոլորտի զարգացման հեռանկարները: Ըստ նախարար Սերգո Կարապետյանի, 2011-ը գերակա է համարվել գյուղատնտեսության համար: Նա հիշեցրել է, որ 2010թ. ոլորտում գրանցվեց 13,5 տոկոս անկում:
Կարապետյանը նշել է, որ կառավարությունը մի շարք ծրագրեր ու միջոցառումներ է մշակել, ուղղված Հայաստանում գյուղատնտեսության զարգացմանը: «Վերամշակող արտադրությունը պետք է լոկոմոտիվի դեր կատարի և առաջ տանի գյուղատնտեսությունը»,-ասել է նախարարը: Նա նաև հայտնել է, որ առաջիկա շաբաթներին նման հանդիպումներ տեղի կունենան նաև կաթնամթերք արտադրողների ու գինեգործների հետ:
Իր հերթին փոխնախարար Ռոբերտ Մարգարյանը նշել է, որ գյուղատնտեսությունը կազմում է Հայաստանի ՀՆԱ-ի 5 տոկոսը և կարևոր դերակատարություն ունի պարենային անվտանգության ապահովման գործում: Ըստ նրա, Հայաստանում պահածոների 30 գործարան կա, որոնց մթերման ծավալները կազմում են 285 հազար տոննա, որից 172,3 հազար տոննան գնում է բանջարեղենի պահածոների պատրաստմանը, իսկ 111,7 տոննան՝ պտղատուների պահածոների ու հյութի պատրաստմանը: «Գործարանները ծանրաբեռնված են ընդամենը 20 տոկոսով»,-ասել է Մարգարյանը:
Խորհրդակցության օրակարգում էր նաև արտոնյալ գյուղատնտեսական վարկերի տրամադրումը: Խորհրդակցության աշխատանքին մասնակցում էր նաև Հայաստանի բանկերի միության ղեկավար Աշոտ Հովսեփյանը:

15 Апрель 2011 - 11:30 AMT
На совещании с представителями компаний, занимающихся переработкой плодово-овощной продукции Министерство сельского хозяйства Армении обсудило развитие отрасли. По словам министра Серго Карапетяна, 2011 год объявлен приоритетным для сельского хозяйства. Он напомнил, что в 2010 году в сельском хозяйстве был зафиксирован спад в 13,5% . Карапетян заметил, что правительством разработан ряд программ и мероприятий по развитию сельского хозяйства Армении. «Перерабатывающая отрасль должна сыграть роль локомотива и повести за собой все сельское хозяйство», – подчеркнул министр. Он также сообщил, что в ближайшие недели подобные встречи пройдут также с производителями молочных продуктов и виноделами.
В свою очередь, замминистра Роберт Маркарян отметил, что сельское хозяйство составляет 5% ВВП Армении и играет важную роль в обеспечении продовольственной безопасности. По его словам, в Армении 30 консервных заводов, объемы заготовок которых составляют 285 тыс. тонн, из которых 172,3 тонны приходится на производство овощных консервов, а на плодово-ягодные консервы и соки – 111,7 тонны. «Заводы загружены всего на 20%.», – заметил Маркарян.
На повестке совещания также обсуждался вопрос предоставления сельских хозяйствам льготных кредитов. В работе совещания принимал участие глава Союза банков Армении Ашот Овсепян.