Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ապրիլի 15-ին Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարի Յովանովիչի հետ այցելել է Արագածոտնի մարզ` «Հազարամյակի մարտահրավեր» հիմնադրամ-Հայաստան» ծրագրի տեղամասեր։ Ինչպես հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը, կազմակերպության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արա Հովսեփյանը մանրամասներ է ներկայացրել ոռոգման ենթակառուցվածքների գծով ընթացող շինարարական աշխատանքների վերաբերյալ: Նշվել է, որ «ՀՄՀ-Հայաստան» ծրագրի ավարտին` 2011թ. սեպտեմբերի 30-ին, ԱՄՆ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող Հազարամյակի մարտահրավեր կորպորացիայի ներդրումը ՀՀ գյուղատնտեսության և ոռոգման համակարգերում կկազմի շուրջ 180 մլն ԱՄՆ դոլար:
Ծրագրի նպատակն է գյուղական աղքատության կրճատումը` Հայաստանի համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող ոռոգման ենթակառուցվածքների վերականգնման, ինչպես նաև ֆերմերներին, վերամշակողներին ու ոռոգման համակարգի կառավարման կառույցներին ֆինանսական աջակցություն և խորհրդատվություն տրամադրելու միջոցով:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян и посол США в Армении Мари Йованович посетили область Арагацотн, где ознакомились с ходом выполнения программ в рамках Фонда «Вызовы тысячелетия – Армения». Как сообщает пресс-служба правительства, главный исполнительный директор организации Ара Овсепян подробно представил премьеру и послу выполнение программы. Было отмечено, что до 30 сентября 2011 года – даты закрытия финансирование программы «Вызовы тысячелетия – Армения», инвестиции фонда в сельское хозяйство и программы орошения составят $180 млн.
Целью программы «Вызовы тысячелетия – Армения» является сокращение уровня бедности в сельских районах, восстановление оросительной системы, оказание финансового содействия, переподготовка фермеров.