Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի լավագույն մենեջերների մրցույթի հաղթող երեք մենեջերները 2011-ի օգոստոսին դասընթացնեի կմասնակցեն ԱՄՆ-ում` Սթենֆորդի համալսարանում: Այդ մասին Երևանում կառավարության մամլո կենտրոնում հաղորդել է «Սինոփսիս Հայաստան» ՓԲԸ-ի ղեկավար Հովիկ Մուսայելյանը: Նրա խոսքերով, այդ համալսարանի հետ արդեն պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որի շրջանակներում միջազգային բուհի կողմից ամեն տարի տրամադրվելու է երեք տեղ:
Իր հերթին, Հայաստանի կառավարության ներկայացուցիչ Վարդան Նիկոյանը հավելել է, որ մրցույթն անցկացվում է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հովանու ներքո: «Այսօր ակնհայտ է դառնում, որ առանց ՏՏ ոլորտի զարգացման անհնար է բարձրացնել երկրի տնտեսության ընդհանուր մակարդակը»,- ասել է նա: Դրա հետ կապված` նա նշել է, որ կառավարությունն այդ ոլորտը հայտարարել է գերակա ուղղություններից մեկը, որը նույնիսկ ճգնաժամի շրջանում ցույց է տվել 17 տոկոս աճ, ավելին, այստեղ կատարվել են զգալի ներդրումներ:
Իր հերթին ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը որպես հովանավոր հատկացրել է շուրջ 19 մլն դոլար: Ընկերության ղեկավար Ռալֆ Յիրիկյանը կարևոր նշանակություն է տվել այն հնարավորությանը, որը ձեռք են բերելու հայ մենեջերները, նշելով, որ բարձրացնելով իրենց պրոֆեսիոնալ հմտությունները, նրանք կարող են դրանք կիրառել հայրենիքում և փոխանցել մյուսներին: «Շատ կարևոր է, որպեսզի մեզ մոտ զարգանա պրոֆեսիոնալ մենեջերների համակարգ»,- ասել է նա: Մրցույթի պայմաններին կարելի է ծանոթանալ, հարղում ուղարկելով [email protected] էլեկտրոնային հասցեին:

По итогам объявленного ежегодного конкурса на лучших менеджеров сферы информационных технологий Армении трое победителей пройдут обучение в Стенфордском университете США в августе 2011 года. Об этом 18 апреля в пресс-центре правительства сообщил глава ЗАО “Синопсис Армения” Овик Мусаелян. По его словам, с этим университетом уже достигнута договоренность, в рамках которой со стороны международного ВУЗа ежегодно будет предоставляться три места.
В свою очередь представитель правительства Армении Вардан Никоян добавил, что конкурс проводится под эгидой премьер-министра республики Тиграна Саркисяна. “На сегодняшний день становится очевидным, что без развития сферы ИТ невозможно поднять общий уровень экономики страны”, – подчеркнул он. В связи с этим он отметил, что правительтсво объявило эту сферу одной из приоритетных, которая даже в период кризиса показала 17% , более того, здесь были сделаны значительные инвестиции.
Со своей стороны компания ВиваСел-МТС в качестве спонсора выделила порядка 19 млн. долларов. Глава компании Ральф Йирикян придал важное значение той возможности, которую получат армянские менеджеры, отметив, что, повысив свои профессиональные навыки, они смогут применить их на родине и передать другим. “Очень важно, что у нас будет развиваться система профессиональных менеджеров”, – сказал он. С условиями конкурса можно ознакомиться, отправив запрос на адрес [email protected].