19 Ապրիլ 2011 - 06:50 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 19-ին Երևանում մասնակցել է «Դեպի միջտարածաշրջանային համագործակցության նոր ձեռքբերումներ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններում» առաջին հայ-ռուսական միջմարզային համաժողովի բացմանը: Ելույթ ունենալով համաժողովի բացմանը` նախագահը նշել է, որ նման լայնածավալ միջոցառում, որը Երևանում հավաքել է իշխանության կենտրոնական և տարածաշրջանային մարմինների և երկու երկրների գործարար շրջանների, անցկացվում է առաջին անգամ:
«Հայ-ռուսական գործընկերությունը բնութագրվում է հատուկ դաշնակցային հարաբերություններով»,- ասել է նա: Նախագահը նշել է, որ հիմա Հայաստանում կան ռուսական կապիտալով 1400 ձեռնարկություններ 3 մլրդ դրամ ընդհանուր ներդրումային պորտֆելով: Նրա խոսքերով, այդ միտումն աճելու հնարավորություն ունի: Նախագահի խոսքերով, հայ-ռուսական համագործակցության պոտենցիալն ամբողջությամբ օգտագործված չէ: Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ համաժողովին մասնակցում են Հայաստանի բոլոր մարզերը և ՌԴ 70 սուբյեկտներ: Նա հույս է հայտնել է, որ համաժողովը նպաստելու է հայ-ռուսական հարաբերությունների ամրապնդմանն ինչպես տնտեսական, այնպես էլ հումանիտար ոլորտում և ծառայելու է փոխշահավետ համագործակցության մոդելների որոնմանը:
Իր հերթին, ՌԴ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինն ընթերցել է Դմիտրի Մեդվեդևի շնորհավորական ուղերձը համաժողովի մասնակիցներին, որում, մասնավորապես, նշվում է, որ հայերը Ռուսաստանի հանդեպ բարյացակամորեն տրամադրված ժողովուրդ են և որ հայ-ռուսական բարեկամությունը երկար պատմություն ունի: Նարիշկինը նաև նշել է, որ անցյալ տարի երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 860 մլն դոլար, ինչը լուրջ ցուցանիշ է:

Президент Армении Серж Саргсян 19 апреля принял участие в открытии Первого армяно-российского межрегионального форума в Ереване. Выступая на открытии форума, президент отметил, что столь масштабное мероприятие, собравшее в Ереване представителей центральных и региональных органов власти, а также бизнес кругов двух стран, проводится впервые.
“Армяно-российское партнерство характеризуется особыми союзническими отношениями”,- подчеркнул он. Президент отметил, что сейчас в Армении 1400 предприятий с российским капиталом, с общим инвестиционным портфелем в 3 млрд. долларов. По его словам эта тенденция имеет склонность к росту. При этом он заметил, что потенциал армяно-российского сотрудничества полностью не использован. Глава РА сказал, что в форуме участвуют все области Армении и 70 субъектов РФ. Он выразил надежду, что форум способствует укреплению армяно-российских отношений, как в экономической, так и в гуманитарной сфере и послужит поиску моделей взаимовыгодного сотрудничества.
В свою очередь глава администрации президента РФ Сергей Нарышкин зачитал поздравительную телеграмму Дмитрия Медведева участникам форума, в котором отмечено, что армяне очень дружелюбно настроенная к России народ, и что армяно-российская дружба имеет долгую историю. Нарышкин также отметил, что в прошлом году товарооборот между двумя странами составил 860 млн. долларов, что является серьезным показателем.