Հայաստանի սպառողների ազգային ասոցիացիան հանդիպում է անցկացրել Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարության, թռչնաֆաբրիկաների ասոցիացիայի հետ, որի ընթացքում քննարկվել է շուկայում տիրող իրավիճակը: Այդ մասին ապրիլի 19-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի սպառողների ազգային ասոցիացիայի նախագահ Մելիտա Հակոբյանը: «Գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը հավաստիացրել է, որ Զատիկից առաջ բնակչությունը ձվի պակաս չի զգա»,- ասել է նա և հավելել, որ ասոցիացիայի կողմից անցկացված դիտարկման արդյունքները ցույց են տվել, որ հնարավոր է 1 մլն հատ ձվի դեֆիցիտ, որոնք ներկրվելու են, ստեղծվելու է ռեզերվային հիմնադրամ` անհրաժեշտության դեպքում դրանք շուկա հանելու համար: Դրա հետ կապված` Մելիտա Հակոբյանը նշել է, որ ձու արտադրողները պարտավորվում են չբարձրացնել ձվերի գները և չկրճատել արտադրության ծավալները:
Այդ ընկերությունների շարքում է «Լուսակերտ» թռչնաֆաբրիկան, որի շահերի պաշտպան Իրինա Հակոբյանը հավաստիացրել է, որ այսօր ընկերությունն արտադրում է այնքան ձու (150 հազար հատ), որքան ամեն օր, և Զատիկի շրջանում դրանց դեֆիցիտ չի լինելու:
Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) մարտի 30-ին ներկայացրել է մարտի 12-ին «Լուսակերտ» թռչնաֆաբրիկայի նկատմամբ հարուցված վարչական վարույթի արդյունքները, որին բաժին է ընկնում շուկայի 26.06 տոկոսը:
Ինչպես հաղորդել է հանձնաժողովի փորձագետ Մանուկ Միքայելյանը, ընկերությունն ամանորյա տոների շրջանում ստեղծել է դեֆիցիտի նախադրյալներ` իր արտադրանքը չհանելով շուկա: «Նա գերազանցել է շուկայում առաջատարի իր լիազորությունները, որի համար պարտավոր է վճարել 100 մլն դրամ տուգանք»,- հայտարարել է փորձագետը:
Միքայելյանի խոսքերով, Հայաստանում 2010-ի դեկտեմբերին չի նկատվել ձվերի արտադրության դեֆիցիտ, քանի որ վիճակագրության համաձայն 2010-ին Հայաստանում արտադրվել է 719 մլն հատ ձու, ինչը 14 տոկոսով ավելի է 2009-ից: «Ընկերության մատակարարներն ամբողջությամբ չեն իրացրել իրենց արտադրանքը, ինչի մասին վկայում են խոշոր առևտրի կետերից ստացված տվյալները»,- ասել է Միքայելյանը:
2010թ-ի դեկտեմբերին ձվի շուկայում ստեղծված իրավիճակի հետևանքով Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) ուսումնասիրություն էր սկսել, որի ընթացքում, ի թիվս այլ միջոցառումների, նաև ստուգումներ է իրականացրել տվյալ շուկայում աշխատող ընկերություններում: Ամփոփելով կատարված ուսումնասիրությունների և ստուգումների արդյունքները` հանձնաժողովը որոշում է կայացրել վարչական վարույթ հարուցել «Լուսակերտ» ՍՊԸ-ի նկատմամբ:
Ամանորյա տոներից առաջ շուկայում արձանագրվել էր ձվերի գնի աննախադեպ աճ` 150 դրամ մեկ հատի համար, ինչը բացատրվել էր դրանց դեֆիցիտով:
Անդրադառնալով ՏՄՊՊՀ որոշմանը` Իրինա Հակոբյանը նշել է, որ ընկերությունը մտադիր է դատարանում առաջիկա 20 օրում բողոքարկել հանձնաժողովի որոշումը, որը խախտում է օրենսդրությունը:

Национальная ассоциация потребителей Армении провела встречу с Министесртвом селького хозяйства Армении, ассоциацией птицефабрик и ряда производителей яиц, в ходе которых была обсуждена ситуацию на рынке. Об этом на пресс-конференции 19 апреля в Ереване сообщила председатель Национальной ассоциации потребителей Мелита Акопян. «Министр сельского хозяйства Серго Карапетян, в частности, заверил, что перед Пасхой население не почувствует недостатка яиц», – сказала она. При этом, по словам председателя, по итогам проведенного ассоциацией мониторинга стал ясно, что возможен дефицит порядка 1 млн. штук, которые будут импортированы, будет создан резервный фонд, чтобы в случае недостатка вынести их на рынок. В связи с этим Мелита Акопян заверила, что крупные производители яиц обязываются не поднимать цен на яйца и не сокращать объемы производства.
В числе этих компаний птицефабрика “Лусакерт”, защитник интересов которой Ирина Акопян также заверила, что на сегодняшний день компания производит столько штук яиц(150 тыс.), сколько и каждый день, и в период Пасхи не будет их дефицита.
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении 30 марта оштрафовала птицефабрику «Лусакерт», на долю которой приходится 26,06% рынка, на 100 млн. драмов. Согласно заключению ГКЗЭК, в Армении в декабре 2010 года не было выявлено дефицита производства яиц, так как, согласно статистике, в 2010 году в Армении было произведено 719 млн. штук яиц, что на 14% больше 2009 года, а с 2006 года в республике наблюдается стабильная тенденция роста производства.
Касаясь решения ГКЗЭК, Ирина Акопян подчеркнула, что компания намерена обжаловать решение Комиссии, которая нарушает законодательство, в суде в ближайшие 20 дней.
На армянском рынке производства яиц действует шесть крупных субъектов – «Ереванская птицефабрика», птицефабрика «Лусакерт», «Арзнийская племенная птицефабрика», «Птицефабрика Аракс», «Птицефабрика Аштарак» и «Лусакертская фабрика «Арутюн»», которые вместе занимают 95% рынка.