Հայաստանի ԱԷԿ-ը պլանային պրոֆիլակտիկայի նպատակով աշխատանքը դադարեցնելուց հետո ապրիլի 19-ին ամբողջ հզորությամբ միացել է հանրապետության էներգաարտադրության ցանցին, հաղորդում է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարարության մամլո ծառայությունը:
«Ատոմակայանի գործունեությունը դադարեցվել էր ամեն տարի նախատեսվող պլանային տեխնիկական աշխատանքների նպատակով: 16 օրվա ընթացքում վերանորոգման և մաքրման աշխատանքներ են իրականացվել ԱԷԿ-ի երկու տուրբոգեներատորներում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանի երկրորդ էներգաբլոկում դադարեցվել էր ապրիլի 3-ին` էներգաբլոկի վերանորոգման և մաքրման աշխատանքների նպատակով, սակայն ապրիլի 7-ին Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանի երկրորդ էներգաբլոկը միացել էր հանրապետության էներգաարտադրության ցանցին` մեկ տուրբոագրեգատով:

Армянская АЭС после остановки на плановый профилактический ремонт 19 апреля была полностью подключена к сети энерговыработки республики, сообщает пресс-служба на Министерства энергетики и природных ресурсов Армении.
«Атомная станция была остановлена для предусмотренных ежегодно плановых технических работ. В течение 16-ти дней были проведены ремонтно-очистительные работы двух турбогенераторов АЭС», – говорится в сообщении. Выработка электроэнергии на действующем втором блоке Армянской АЭС была приостановлена 3 апреля в связи с плановым профилактическим ремонтом энергоблока и очистительными работами на турбинных конденсаторах, однако 7 апреля второй энергоблок АЭС был подключен к сети энерговыработки республики одним турбоагрегатом.