Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի կողմից մանրածախ առևտրի կետերում կատարվող ամենօրյա դիտանցումների արդյունքում արձանագրվել է, որ վերջին շրջանում կարագի և բուսական յուղի շուկաներում նկատվում են գնային փոփոխություններ:
Հիմք ընդունելով Հանձնաժողովի մոնիտորինգի խմբի վերլուծությունները, ինչպես նաև թեմայի վերաբերյալ տարբեր լրատվամիջոցների հրապարակումները, այսօր՝ ապրիլի 20-ին կայացած նիստում որոշվեց վարչական վարույթ հարուցել վերոնշյալ 2 շուկաներում գերիշխող «Ալեքս գրիգ» ընկերության նկատմամբ:
Օրենքով սահմանված ժամկետում «Ալեքս գրիգը» Հանձնաժողովին կներկայացնի տեղեկատվություն՝ իր կողմից իրացվող կարագի և բուսական յուղի ձեռքբերման և իրացման գների վերաբերյալ: 5 -օրյա ժամկետում վերոնշյալ ընկերությունը պետք է ներկայացնի նաև հիմնավորումներ՝ թանկացման վերաբերյալ:
Տեղեկացնենք, որ ՏՄՊՊՀ նախորդ տարվա ուսումնասիրություններով, իրացման ծավալներով «Ալեքս գրիգը» զբաղեցնում է կարագի շուկայի ավելի քան 1/3-ը՝ 35,4 տոկոս մասնաբաժնով, իսկ արևածաղկի և եգիպտացորենի բուսական յուղի շուկաներում այս ընկերության մասնաբաժինը 37,5 տոկոս է:
Հանձնաժողովը որոշեց տեղեկատվություն պահանջել նաև վերոնշյալ շուկաներում գործող մյուս տնտեսվարողներից, պարզելու, արդյոք կան կառուցվածքային փոփոխություններ, մասնավորապես այլ խոշոր տնտեսվարողներ, թե՝ ոչ:

20 Апрель 2011 - 10:38 AMT
Антимонопольный орган Армении потребовал у компании «Алекс Григ» объяснений в связи с подорожанием масла
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении решила начать административное производство в отношении компании «Алекс Григ» в связи с подорожанием сливочного и растительного масла в последнее время.
Как сообщает пресс-служба ГКЗЭК, решение об этом было принято на заседании комиссии 20 апреля, принимая за основу исследование мониторинговой группы, зафиксировавшей изменение цены на сливочное и растительное масло в торговых точках, а также различные публикации на эту тему в СМИ. В сообщении отмечается, что ГКЗЭК потребует от занимающей доминирующее положение на рынке компании «Алекс Григ» информацию о стоимости приобретения и цены реализации сливочного и растительного масел, а также в пятидневный срок представить основания для повышения цен на реализуемую продукцию.
ГКЗЭК отмечает, что по объемам реализации «Алекс Григ» занимает 1/3 рынка масла, в частности, 35,4% сливочного масла и 37,5% % подсолнечного и кукурузного растительных масел. Антимонопольная комиссия потребовала сведения также от других субъектов, действующих на данном рынке, с целью выявления на рынке структурных изменений.