20 Ապրիլ 2011 - 11:11 AMT
Հայկական ԱԷԿ-ն աշխատում է պլանային կանոնակարգի համաձայն, հայտարարել է Հայաստանի կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության կարգավորման հարցերով պետական հանձնաժողովի ղեկավար Աշոտ Մարտիրոսյանը: «Կայանում չի արձանագրվել ոչ մի անսարքություն կամ խախտում, որոնք կարող են անհանգստության պատճառ հանդիսանալ»,- Երևանում ապրիլի 20-ին մամլո ասուլիսում ասել է նա:
Միաժամանակ նա հերքել է լուրերն այն մասին, որ առավոտից օդում հայտնված փոշին ԱԷԿ-ում առաջացած անսարքությունների արդյունք է: Դրա հետ կապված նա ներկայացրել է հանրապետությունում նորմալ ռադիացիոն ֆոնի ապացույցներ` ցուցադրելով դոզիմետրի տվյալները: «Ռադիացիոն ֆոնը կազմում է ժամում 10 միկրոռենտգեն այն դեպքում, երբ Երևանի համար միջին նորման ժամում 15-16 միկրոռենտգեն է»,- ասել է նա:

20 Апрель 2011 - 11:11 AMT
Армянская АЭС работает согласно плановому регламенту, заявил глава Государственного комитета по регулированию ядерной безопасности при правительстве Армении Ашот Мартиросян. «На станции не зафиксировано каких-либо неполадок или нарушений, которые могут вызвать беспокойство», – сказал он 20 апреля на пресс-конференции в Ереване.
Одновременно глава Госкомитета по регулированию ядерной безопасности опроверг слухи относительно того, что появившаяся с самого утра пыль в воздухе является результатом неполадок, возникших на АЭС. В связи с этим он представил доказательства нормального радиационного фона в республике, продемонстрировав данные дозиметра. «Радиационный фон составляет 10 микрорентген/час при средней норме для Еревана в 15-16 микрорентген/час», – сказал он.