20 Ապրիլ 2011 - 11:39 AMT
Հայկական ԱԷԿ-ում ձեռնամուխ են եղել անվտանգության մակարդակի մանրամասն ուսումնասիրությանը, որի արդյունքները ներկայացվելու են ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին, ապրիլի 20-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության կարգավորման հարցերով պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանը: Նրա խոսքերով, այդ ընթացակարգն անցկացվում է Միջուկային անվտանգության կարգավորման արևմտաեվրոպական մարմինների ասոցիացիայի կողմից հատուկ մշակված թեստին համապատասխան:
Հայաստանում ատոմակայանը ստուգվելու է նաև արտաքին և ներքին գործոնների նկատմամբ կայունության առումով, ինչպիսիք են երկրաշարժը կամ փոթորիկը, ինչպես նաև դիտարկվելու է ծանր վթարների պայմաններում ԱԷԿ-ի աշխատանքի հնարավորությունը` հաշվի առնելով «Ֆուկուսիմայի» իրավիճակը: Ինչպես հաղորդել է Մարտիրոսյանը, անցկացված աշխատանքների վերլուծությունից հետո միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ նշվելու են ԱԷԿ անվտանգության մակարդակի բարձրացման ուղիները:
Նրա խոսոքերով, ՄԱԳԱՏԷ-ի փորձագիտական խումբը մայիսի 15-ից հունիսի 1-ն այցելելու է Հայաստան տեղում ԱԷԿ-ի անվտանգ շահագործման կազմակերպումը ստուգելու համար: Այդ առումով Մարտիրոսյանը հավելել է, որ դա վաղուց նախատեսված միջոցառում է, որը համաձայնեցվել է ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ դեռ անցյալ տարի:

20 Апрель 2011 - 11:39 AMT
На Армянской АЭС приступили к детальному исследованию уровня безопасности, результаты которого будут представлены в сентябре текущего года, сообщил 20 апреля на пресс-конференции в Ереване председатель Государственного комитета по регулированию ядерной безопасности при правительстве Армении Ашот Мартиросян. По его словам, данная процедура проводится в соответствии со специально разработанным со стороны Ассоциации западноевропейских органов регулирования ядерной безопасности (WENRA) тестом по углубленному исследованию безопасности АЭС.
В Армении атомная станция будет также проверена на устойчивость к внешним и внутренним факторам, таким как землетрясение или бури, а также рассмотрена возможность работы АЭС в случае тяжелых аварий с учетом ситуации на японской «Фукусиме». Как сообщил Ашот Мартиросян, после анализа проделанных работ с участием международных экспертов будут намечены пути повышения уровня безопасности АЭС.
Более того, по его словам, экспертная группа Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) посетит Армению с 15 мая по 1 июня, чтобы на месте проверить уровень организации безопасной эксплуатации атомной станции. В этом контексте глава госкомитета добавил, что это давно запланированное мероприятие, которое было согласовано с МАГАТЭ еще в прошлом году.