Ապրիլի 22-ին, Խ.Աբովյանի անվան ԵՊՄՀ կուլտուրայի ֆակուլտետի դահլիճում տեղի կունենա «Հայերի դատը մարդկության դատն է» թատերական ներկայացման ցուցադրությունը, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության տարելիցին: Բեմադրության և սցենարի հեղինակը կինոյի և թատրոնի արտիստ Արտաշես Ալեքսանյանն է, գլխավոր դերում հանդես է գալու Երևանի պետական դրամատիկական թատրոնի դերասան Գուրգեն Անտոնյանը (Մարգար պապ):
Ներկայացումը բեմադրվել է «Սթեյջ 7» արտիստների և գրողների համագործակցության կենտրոնի, մասնավորապես կենտրոնի նախագահ Տիգրան Նալչաջյանի ջանքերով:
Բեմադրիչ Ալեքսանյանը չցանկացավ փակագծերը բացել, սակայն ասաց, որ բեմադրության ողջ իմաստն այն է, որ հայերը չմոռանան Եղեռնը, բայց նաև չսգան, քանի որ «լացը լաց է բերում»: Ներկայացման մեջ մեջբերումներ են կատարվում նաև Հովհ. Շիրազի ստեղծագործություններից: Ստեղծագործությունը կոնկրետ ժամանակագրություն չունի, այն անդրադարձ է անցած 96 տարիներին:
Բեմականացմանը մասնակցում են «Սթեյջ 7» կենտրոնի տարբեր տարիքի մոտ 30 սաներ: Ներկայացման առաջին ցուցադրությունը տեղի է ունենալու ապրիլի 21-ին Հրազդան քաղաքում:

20 Апрель 2011 - 11:59 AMT
На суд студентов ЕГПИ будет представлен спектакль “Суд армян – суд всего человечества” о Геноциде армян
22 апреля в актовом зале факультета культуры Ереванского государственного педагогического института имени Х. Абовяна состоится показ театрального представления “Суд армян – суд всего человечества”, посвященного 96-ой годовщине Геноцида армян. Постановщик и сценарист – актер театра и кино Арташес Алексанян, в главной роли актер Ереванского государственного драматического театра Гурген Антонян (дед Маркар).
Спектакль поставлен при содействии центра сотрудничества артистов и писателей “Стейдж 7”, в частности, председателя центра – Тиграна Налчаджяна.
По словам Арташеса Алексаняна, весь смысл спектакля в том, чтобы армяне не забыли Геноцид, но вместе с тем и не скорбели, поскольку “слезы порождают новые слезы”. В представлении звучат цитаты из произведений О. Шираза. Произведение не содержит конкретных дат, это взгляд на минувшие 96 лет.
В представлении участвуют 30 учеников центра “Стейдж”. Первый показ спектакля состоится 21 апреля в городе Раздан.