20 Ապրիլ 2011 - 12:09 AMT
Չեռնոբիլի աղետը և «Ֆուկուսիմա-1» ԱԷԿ-ում տեղի ունեցած վթարը չեն նվազեցնում ատոմային էներգիայի նշանակությունը: Այդ մասին այսօր հայտարարել է ՄԱԳԱՏԷ-ի տնօրեն Յուկիո Ամանոն` Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունի հետ միասին հանդես գալով Չեռնոբիլում կայացած մամլո ասուլիսում:
Ամանոն ընդգծել է, որ աշխարհը չի հրաժարվի միջուկային էներգիայի օգտագործումից, բայց անհրաժեշտ է ամեն ինչ անել միջուկային օբյեկտների առավելագույն անվտանգությունն ապահովելու համար, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Երեկ Ուկրաինայում սկսվել են չեռնոբիլյան աղետի 25-ամյա տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառումներ: Կիևում կայացած համաժողովում դոնոր-երկրները խոստացել են տրամադրել 780 մլն դոլար Չեռնոբիլի ԱԷԿ-ի ռեակտորի համար պաշտպանիչ «սարկոֆագի» շինարարության համար, որը պայթել է 1986-ի ապրիլի 26-ին:

20 Апрель 2011 - 12:09 AMT
Чернобыльская катастрофа и авария на японской АЭС "Фукусима Дайичи" не умаляют значения атомной энергии, заявил сегодня генеральный директор МАГАТЭ Юкио Амано, выступая в Чернобыле на совместной пресс-конференции с президентом Украины Виктором Януковичем и Генеральным секретарем ООН Пан Ги Муном.
Амано подчеркнул, что мир не откажется от использования ядерной энергии, но необходимо сделать все возможное для обеспечения максимальной безопасности ядерных объектов, передает радио «Свобода».
Памятные мероприятия, приуроченные к 25-летию чернобыльской катастрофы, начались на Украине вчера. На конференции в Киеве страны-доноры обещали выделить 780 миллионов долларов на строительство защитного "саркофага" для реактора Чернобыльской АЭС, взорвавшегося 26 апреля 1986 года.