ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանն ապրիլի 20-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անրի Ռենոյին, դեսպանության տարածաշրջանային տնտեսական ծառայության Կովկասի եւ Թուրքմենստանի հարցերով ղեկավար Դանիել Պատային եւ դեսպանատան տնտեսական հարցերով կցորդ Ժուլիեն Վալկովին:
Դեսպանի խնդրանքով նախարարը մանրամասն ներկայացրել է տրանսպորտի եւ ենթակառուցվածքների ոլորտում իրականացվելիք ներդրումային ծրագրերը, այդ թվում` «Հյուսիս հարավ» ավտոմայրուղու, «Հյուսիս-հարավ» եւ Վանաձոր-Ֆիալետովո երկաթգծերի կառուցման ծրագրերի ընթացքը: Նախարարը դեսպանին առաջարկել է, որպեսզի վերոնշյալ ծրագրերի իրականացմանը մասնակցեն նաեւ ֆրանսիական ընկերությունները:
Մ.Վարդնայանն անդրադարձել է դեպի «Զվարթնոց» օդանավակայան նոր ճանապարհի, երկաթգծի եւ մետրոպոլիտենի կառուցման խնդիրներին, ինչպես նաեւ ընդհանուր տրանսպորտային հարցերին, այդ թվում` ավոտկայարանային տնտեսությունը կոնցեսիոն կառավարման հանձնելու նախագծին:
Նախարար Մ.Վարդանյանը կարեւորել է ֆրանսիական փորձի փոխանակումը հատկապես հեռուստատեսության թվայնացման ոլորտում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ Հեռահաղորդակցության միջազգային միության կողմից Հայաստանին հատակացված ուղեծրային կետերի համատեղ շահագործման հնարավորությունները:
Դեսպան Անրի Ռենոն իր պատրաստակամությունն է հայտել խորացնել այս ոլորտներում համագործակցությունը եւ հնարավորինս աջակցել վերոնշյալ ծրագրերի իրականացմանը, հաղորդում է տրանսպորտի և կապի նախարարի մամլո քարտուղարը:

Министр транспорта и связи Армении Манук Варданян принял посла Франции в Армении Анри Рено, руководителя региональной экономической службы посольства по Кавказу и Туркменистану Даниеля Пата и атташе по экономическим вопросам посольства Жюльена Валкова.
По просьбе посла министр подробно представил инвестиционные проекты, реализуемые в сфере транспорта и инфраструктур Армении, в числе которых строительство автомагистрали «Север-Юг», а также процесс реализации проектов строительства железных дорог «Север-Юг» и «Ванадзор-Фиолетово». В этом контексте Манук Варданян предложил послу привлечь французские компании к реализации вышеуказанных проектов.
Помимо этого, министр коснулся строительства новой дороги, ведущей к ереванскому аэропорту «Звартноц», проблемы строительства метрополитена, передачи автовокзала в концессионное управление и других проблем транспортной сферы. Манук Варданян придал важность обмену опытом между двумя странами, в частности, в сфере телекоммуникаций.
В ходе встречи были обсуждены возможности совместной эксплуатации орбитальных точек, предоставленных Армении Международным телекоммуникационным союзом.
В свою очередь, посол высказал свою готовность углубить сотрудничество в этих сферах и оказать содействие вышеуказанным программам.