20 Ապրիլ 2011 - 12:49 AMT
Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը հանդիպել է Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ: Ինչպես հաղորդում է գյուղատնտեսության նախարարության մամլո ծառայությունը, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համալսարանի հետ նախարարության համագործակցության հարցերը:
Հանդիպման ընթացքում նախարարն առհասարակ կարևորել է երիտասարդ կադրերի խրախուսումն ու նրանց ընդգրկվածությունը Հայաստանի կառավարման համակարգում: «Ես առաջին քայլերն արդեն կատարել եմ: Գյուղատնտեսության փոխնախարարների պաշտոններ են զբաղեցնում երիտասարդներ, ովքեր այս բուհ-ի շրջանավարտներն են, և պատրաստ եմ կրել պատասխանատվություն` չնայած վստահ եմ, որ արդյունքներն ավելի քան հուսադրող են լինելու», – ասել է նախարարը: Ինչպես տեղեկացրել է նախարարը, Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանին գյուղատնտեսության նախարարի անունից կհատկացվի կրթաթոշակ, սահմանված խրախուսական երկու կրթաթոշակները կտրվեն ՀՊԱՀ-ի` լավագույն արդյունքներ և առաջադիմություն ցուցաբերած մարզաբնակ ուսանողներին:
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՀՊԱՀ շրջանավարտների լավագույն գիտական աշխատանքները ֆինանսավորելու և արտադրությունում ներդնելու վերաբերյալ: Նախարարը հայտարարել է նաև հոկտեմբերի 3-րդ կիրակին գյուղատնտեսության աշխատողի օր հայտարարելու նախաձեռնության մասին:

20 Апрель 2011 - 12:49 AMT
Министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян встретился с профессорско-преподавательским составом и студентами Аграрного университета. Как сообщает пресс-служба Минсельхоза, на встрече были обсуждены вопросы сотрудничества министерства с университетом.
Серго Карапетян придал особую важность поощрению молодых специалистов и их вовлечению в систему управления страной. “Первые шаги я уже сделал. Посты замминистров занимают молодые люди, которые являются выпускниками этого вуза и готовы взять на себя ответственность, несмотря на то, что я уверен, что результаты будут более чем обнадеживающими”,- отметил министр. Он также сообщил, что в университете будут утверждены две министерские стипендии для лучших студентов из областей.
Во время встречи была достигнута договоренность о том, что лучшие научные работы выпускников университета будут профинансированы и внедрены в производство. Министр также проинформировал собравшихся об инициативе объявления ежегодно третьего воскресенье октября «Днем сельского работника».