Չնայած միջուկային էներգիայի բերած աղետներին, համաշխարհային տերությունները մտադիր չեն հրաժարվել դրանից: Չեռնոբիլի աղետը և «Ֆուկուսիմա-1» ԱԷԿ-ում տեղի ունեցած վթարը չեն նվազեցնում ատոմային էներգիայի նշանակությունը: Այդ մասին այսօր հայտարարել է ՄԱԳԱՏԷ-ի տնօրեն Յուկիո Ամանոն` Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունի հետ միասին հանդես գալով Չեռնոբիլում կայացած մամլո ասուլիսում: Ամանոն ընդգծել է, որ աշխարհը չի հրաժարվի միջուկային էներգիայի օգտագործումից, բայց անհրաժեշտ է ամեն ինչ անել միջուկային օբյեկտների առավելագույն անվտանգությունն ապահովելու համար:
Նոր էներգաբլոկի կառուցումից մտադիր չէ հրաժարվել նաև իր տարածքով փոքր Հայաստանը, որի արտադրած էներգիայի 50%-ն այսօր բաժին է ընկնում Հայաստանի ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկին: «Մինչև երեկ Հայաստանի իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են այն մասին, որ իրավիճակը ճապոնական Ֆուկուսիմայում չի ազդելու հանրապետության էներգետիկ քաղաքականության իրագործման վրա: Ծրագրով նախատեսված է Հայկական ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի շինարարություն, և այն պետք է կառուցվի»,- ասել է Հայաստանի կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության կարգավորման հարցերով պետական հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանը:
Այնուամենայնիվ, համաշխարհային միջուկային հասարակայնությունը լրջորեն մտահոգված է գործող ԱԷԿ-ների անվտանգությամբ, ինչից ելնելով Միջուկային անվտանգության կարգավորման արևմտաեվրոպական մարմինների ասոցիացիան (WENRA) հատուկ ծրագիր է մշակել ԱԷԿ-ի անվտանգության խորացված հետազոտման թեստ անցկացնելու համար: Հայկական ԱԷԿ-ում ձեռնամուխ են եղել նաև անվտանգության մակարդակի մանրամասն ուսումնասիրությանը, որի արդյունքները ներկայացվելու են ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին: Բացի դրանից, Հայաստանի ԱԷԿ-ի անվտանգ շահագործման կազմակերպման մեջ մայիսին կկարողանա համոզվել ՄԱԳԱՏԷ-ի փորձագիտական խումբը:
Չնայած, որ մեր հարևանները, այդ թվում և Ադրբեջանը պարբերաբար հանդես են գալիս «ատոմակայանը փակելու անհրաժեշտության մասին» հայտարարություններով, Հայաստանը մտադիր չէ արձագանքել նման հայտարարություններին:

20 Апрель 2011 - 13:20 AMT
Несмотря на катастрофы и бедствия, которые приносит ядерная энергия, мировые державы не намерены от нее отказываться. Чернобыльская катастрофа и авария на японской АЭС «Фукусима» не умаляют значения атомной энергии. С таким заявлением 20 апреля выступил генеральный директор МАГАТЭ Юкио Амано, выступая в Чернобыле на совместной пресс-конференции с президентом Украины Виктором Януковичем и Генеральным секретарем ООН Пан Ги Муном. Юкио Амано подчеркнул, что мир не откажется от использования ядерной энергии, но необходимо сделать все возможное для обеспечения максимальной безопасности ядерных объектов.
Отказываться от строительства нового энергоблока не намерена и небольшая по своей территории Армения, 50% выработки энергии которой на сегодняшний день приходится на действующий второй энергоблок Армянской АЭС. «До вчерашнего дня власти Армении не раз заявляли о том, что ситуация на японской «Фукусиме» не отразится на реализации энергетической политике республики. Программой предусмотрено строительство нового энергоблока Армянской АЭС, и он должен быть построен», – сказал председатель Госкомитета по регулированию ядерной безопасности при правительстве Армении Ашот Мартиросян.
Тем не менее, мировая ядерная общественность серьезно обеспокоена безопасностью действующих АЭС, в силу чего Ассоциация западноевропейских органов регулирования ядерной безопасности (WENRA) разработала специальную программу для прохождения теста по углубленному исследованию безопасности АЭС. Армения также приступила к данной процедуре, результаты которой будут готовы в сентябре текущего года. Помимо этого, в организации безопасной эксплуатации Армянской АЭС в мае сможет убедиться экспертная группа МАГАТЭ.
И несмотря на то, что наши соседи, в том числе и Азербайджан, периодически выступают с заявлениями «о необходимости закрытия атомной станции», Армения не намерена отвечать на подобного рода декларации.