20 Ապրիլ 2011 - 14:50 AMT
Երևանում տնտեսական մրցակցության խնդիրների քննարկում կայացավ Հայաստանի տնտեսական միցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) հրավերով Գերմանիայի դաշնային հանրապետությունից և Լիտվայի հանրապետությունից ժամանած միջազգային փորձագետների, Հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանի, Հանձնաժողովի անդամների, ինչպես նաև պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների և լրագրողների մասնակցությամբ: Ինչպես հաղորդում է ՏՄՊՊՀ մամլո ծառայությունը, քննարկումների գլխավոր թեման Հայաստանի հակամենաշնորհային մարմնի լիազորությունների ընդլայնումն էր «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրինագծով:
Փորձագետները ողջունեցին ՏՄՊՊՀ լիազորությունների ընդլայնումը, սակայն նշեցին հակամենաշնորհային մարմնին տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ ստուգումներ իրականացնելու իրավունքով օժտելու անհրաժեշտությունը: ՀՀ Ազգային Ժողովը մերժել էր ՏՄՊՊՀ-ին այս լիազորությամբ օժտելու հարցը` այն մեկնաբանությամբ, որ նման ստուգումների լիազորությամբ օժտված է Պետական եկամուտների կոմիտեն և անհրաժեշտության դեպքում կարող է տեղեկատվություն տրամադրել Հանձնաժողովին:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ քննարկումը կազմակերպել էր «Մրցակցային և պետական օժանդակության օրենսդրության կիրարկման հզորացումը Հայաստանում» ԵՄ Թվինինգ (Twinning) ծրագրի և Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) հետ համատեղ:

В Ереване прошло обсуждение вопросов экономической конкуренции с участием экспертов из Германии и Литвы, главы Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Артака Шабояна, членов ГКЗЭК, представителей государственных ведомств и журналистов. Как сообщает пресс-служба ГКЗЭК, главной темой обсуждений стал вопрос расширения полномочий антимонопольного органа Армении в рамках изменения закона “О защите экономической конкуренции”.
Эксперты приветствовали расширение полномочий ГКЗЭК, однако отметили необходимость наделения антимонопольного органа правом проводить проверки у хозяйствующих субъектов. Наделение ГКЗЭК этим полномочием было отклонено Национальным собранием РА, обосновавшим это тем, что антимонопольный орган может обратиться с требованием провести подобную проверку к Госкомитету по доходам, у которого есть такие полномочия.
В сообщении отмечается, что обсуждение было организовано ГКЗЭК совместно сTwinning и Германской компанией международного сотрудничества (GIZ).