Այսօր 60 մլն դոլար ներդրումների ընդհանուր չափով 15 ընկերություններ արդեն ստացել են ԱԱՀ վճարումները երկարաձգելու վերաբերյալ պետական աջակցություն՝
ավելի քան 300 մլն դրամի ներդրումներ կատարելու դեպքում: Այս մասին ապրիլի 21-ին լրագրողերին Հայաստանի կառավարության մամլո կենտրոնում կայացած ճեպազրույցում հաղորդել է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Կառավարության քաղաքականությունն ուղղված է արտահանման խթանմանը, նոր արտադրական հնարավորությունների ձևավորմանը: Մեր հայացքն ուղղված է իրական հատվածում ներդրումներ ներգրավելուն, և այստեղ մենք կիրառում ենք պետաջակցության մի շարք մեթոդներ, այդ թվում` ԱԱՀ վճարումների երկարաձգում, «Ժամանակավոր ներմուծում» մաքսային ռեժիմի ժամկետների երկարացում»,- ասել է նա:
Նրա խոսքերով, կառավարությունը 10 ընկերությունների համար երկարացրել է «Ժամանակավոր ներկրում» մաքսային ռեժիմի ժամկետները և «այդ մոտեցումները շարունակվելու են և ընդլայնվելու»: Ինչպես նշել է նախարարը, խոսքը գնում է «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» ՀՀ օրենքի մասին, որը ՀՀ խորհրդարանի կողմից արդեն ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ: Ավելին, Տիգրան Դավթյանը հիշեցրել է, որ պետության ղեկավար Սերժ Սարգսյանը նաև հանդես է եկել նորարարական ձեռնարկություններին պետաջակցություն ցուցաբերելու նախաձեռնությամբ:

На сегодняшний день 15 компаний с общим размером инвестиций в 60 млн. долларов уже получили господдержку по отсрочке уплаты НДС в случае инвестиций на более чем 300 млн. драмов и создания новых рабочих мест, сообщил журналистам 21 апреля на брифинге в пресс-центре правительства Армении министр экономики страны Тигран Давтян. «Политика правительства направлена на стимулирование экспорта, формирование новых производственных возможностей. Наш взор обращен на реальный сектор для привлечения дополнительных инвестиций, и здесь мы применяем целый ряд методов госсодействия, в том числе отсрочку уплаты НДС, продление сроков таможенного режима «Временный импорт», – сказал он.
По его словам, 10 компаниям правительство продлило сроки таможенного режима «Временный импорт», и «эти подходы будут продолжены и расширены». Как отметил министр, речь идет о законе РА «О свободных экономических зонах», который уже был принят в первом чтение в парламенте республики. Более того, Тигран Давтян напомнил, что глава государства Серж Саргсян также выступил с инициативой об оказании господдержке инновационным предприятиям.