21 Ապրիլ 2011 - 10:51 AMT
Հայաստանի կառավարությունն ապրիլի 21-ի նիստում որոշել է «Պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի օտարման, կառուցապատման իրավունքի և օգտագործման տրամադրման կարգը հաստատելու մասին» որոշման մեջ կատարել լրացումներ:
Ինչպես հայտնել է ՀՀ տարածքային կառավարման փոխնախարար Վաչե Տերտերյանն, այս որոշումով նախատեսվում է հողերի կարգի փոփոխություն այն սուբյեկտների համար, որոնք գործում են լեռնահանքային արդյունաբերությունում և որոնք հանքերի շահագործման իրավունք են ստացել այլ նշանակություն ունեցող հողամասերում: Ըստ նրա, օբյեկտիվության գործոնն այստեղ բյուրոկրատական քաշքշուկն է, կապված փաստաթղթերի շրջանառության մեջ:
Այդ առնչությամբ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է, որ հանքերը շահագործող 500 սուբյեկտների մեծ մասը չեն փոխել գյուղատնտեսական նշանակություն ունեցող հողամասերի կարգը, որի արդյունքում տուժում են տեղական ինքնակառավարման մարմինները: «Մենք հնարավորություն ենք տալիս այդ սուբյեկտների արագացված ընթացակարգով դիմել տարածքային կառավարման նախարարություն և փոխել օգտագործվող հողերի կարգը, որի արդյունքում երկու ամսում կտրուկ կաճեն ՏԻՄ բյուջեները»,-ասել է նա: Նա հույս է հայտնել, որ այդ գործին կնպաստի նաև ՀՀ «Ընդերքի մասին» օրենքի ընդունումը»,-ասել է վարչապետը՝ նշելով, որ ընդհանուր առմամբ, լեռնահանքային արդյունաբերությունը պետք է բերվի օրինական դաշտ:

21 Апрель 2011 - 10:51 AMT
Собственники рудников в Армении вынуждены будут поменять категории земель, имеющих сельхозназначение
Правительство Армении на заседании 21 апреля внесло изменения в ранее принятое решений «Об утверждении порядка отчуждения, предоставления права застройки и использования территорий, выступающих государственной или общинной собственностью».
Как сообщил в ходе заседания заместитель министра территориального управления Армении Ваче Тертерян, данное решение правительства предусматривает изменение категории земель для субъектов, занятых в горнорудной промышленности, которые получили лицензии на использование рудников на земельных участках, имеющих иное назначение. По его словам, объективным фактором выступает бюрократическая проволочка, связанная с документооборотом.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян подчеркнул, что большая часть 500 субъектов, эксплуатирующих рудники, не изменили категории земельных участков, которые имеют сельхозназначение, в результате чего страдают бюджеты органов местного самоуправления. «Мы даем возможность этим субъектам в ускоренном порядке обратиться в Министерство территориального управления и поменять категорию используемых земель, в результате бюджеты органов МСУ в течение двух месяцев резко повысятся», – подчеркнул он. В связи с этим он выразил надежду, что в этом деле поможет и принятие закона РА «О недрах», в целом же, горнорудная промышленность, по мнению премьера, должна быть приведена в легальное поле.