Այսօր Հայաստանի տարածքում գրանցված է 145 հազար հարկատու, որոնցից 70 հազարը երկար տարիներ գրեթե չեն գործում: Այդ մասին կառավարության նիստի ժամանակ հաղորդել է Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը: Այդ պատճառով կառավարությունն ապրիլի 21-ին կայացած նիստում հավանություն է տվել օրինագծին, որի համաձայն ընկերությունները լուծարվելու են և պետական հաշվառումից հանվելու են անհատ ձեռներեցները, որոնք 2008-ի հունվարի 1-ի դրությամբ հաշվետվություն չեն ներկայացրել հարկային մարմիններին: «Այդ նախագիծը նաև բխում է գործարար միջավայրի բարելավման միջոցառումների ծրագրից»,- ասել է նա:
Դրա հետ կապված` Գագիկ Խաչատրյանը հավելել է, որ լուծարվող տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ չի կիրառվելու վարչական պատասխանատվություն հարկային մարմիններին հաշվետվություն չներկայացնելու համար

На сегодняшний день на территории Армении зарегистрировано 145 тыс. налогоплательщиков, из которых порядка 70 тыс. на протяжении многих лет фактически не действуют. Об этом в ходе заседания правительства сообщил председатель Государственного комитета по доходам Гагик Хачатрян. В силу чего правительство Армении на своем заседании 21 апреля одобрило проект закона, согласно которому будут ликвидированы компании и сняты с госучета частные предприниматели, которые по состоянию на 1 января 2008 года не представили отчеты в налоговые органы. «Этот проект также исходит из программы мероприятий по улучшению бизнес-среды», – подчеркнул он.
В связи с этим глава Госкомитета добавил, что в отношении ликвидируемых хозсубъектов не будет применена административная ответственность за непредставление в налоговые органы соответствующих отчетностей.