21 Ապրիլ 2011 - 11:57 AMT
2010-ի հունվարի 1-ի դրությամբ Հայաստանի հարկատուների մոտ հարկային պարտավորությունների ոլորտում կուտակվել է 210 մլրդ դրամի պարտք: Այդ մասին կառավարության նիստի ընթացքում հաղորդել է Հայաստանի Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը: Միաժամանակ, նրա խոսքերով, հարկերի ապառքները կազմել են ավելի քան 104 մլրդ դրամ, ավելացված տույժերը` 72 մլրդ դրամ, իսկ տուգանքները` 34 մլրդ դրամ:
Դրա հետ կապված` Հայաստանի կառավարությունն ապրիլի 21-ին տեղի ունեցած նիստում հաստատել է օրինագիծը, որի համաձայն հնարավորություն են ունենալու ազատվել ավելացված տույժերից և տուգանքներից, եթե մոտ ապագայում լիովին մարեն հարկային պարտքը: Նրանց համար հաստատվելու է հարկերի մարման ժամանակացույց, մասնավորապես, սուբյեկտները, որոնց պարտքը կազմում է մինչև 50 մլն դրամ, կարող են մարել պարտքը տարվա ընթացքում` ամեն ամիս վճարելով պարտքի 1/10 մասը, իսկ 50 մլն դրամից ավելի պարտք ունենալու դեպքում` ամեն ամիս վճարելով ընդհանուր գումարի 1/22 մասը: Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ այդ որոշումը պետք է լայնորեն տարածվի, քանի որ տնտեսվարող սուբյեկտների համար բացառիկ հնարավորություն է ստեղծվում հարկային պարտավորությունների կատարման համար: «Ըստ էության, սա հարկային համաներման ձև է, որը նաև օգնելու է համալրել բյուջեն»,- ասել է նա:

По состоянию на 1 января 2010 года у налогоплательщиков Армении накопилась задолженность по налоговым обязательствам на общую сумму более чем 210 млрд драмов. Об этом в ходе заседания правительства сообщил председатель Государственного комитета по доходам Армении Гагик Хачатрян. При этом, по его словам, недоимки по налогам составили более 104 млрд драмов, начисленные пени – 72 млрд драмов, а штрафы – 34 млрд драмов.
В связи с этим правительство Армении на заседании 21 апреля одобрило проект закона, согласно которому, налогоплательщики получат возможность освободиться от начисленных к ним пеней и штрафов, если в ближайшее время полностью погасят налоговый долг. Для них будет установлен график погашения налогов, в частности, субъекты, задолженность которых составляет до 50 млн драмов смогут гасить долги, в течение года ежемесячно выплачивая по 1/10 части долга, а больше 50 млн драмов – ежемесячно выплачивая 1/22 часть от общей суммы. В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян сказал, что данное решение должно получить широкую огласку, поскольку для хозсубъектов создается исключительная возможность выполнить налоговые обязательства. «По сути, это форма налоговой амнистии, которая также поможет заполнить бюджет», – добавил он.