21 Ապրիլ 2011 - 14:40 AMT
Հարավային տուրիստական միջանցքի նախագիծը միանշանակ կավելացնի զբոսաշրջիկների հոսքը Հայաստան: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը: Նրա խոսքով, նախագիծը բոլոր բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում ներդնողների և տուրիստական ոլորտի մասնագետների համար, որոնք իրենց հերթին նոր զբոսաշրջիկների կներգրավեն: Այս համատեքստում նա ասել է, որ Տաթևի և Ջերմուկի ծրագրերը որոշակի հետաքրքրություն են առաջ բերել օտարազգի զբոսաշրջիկների շրջանում:
Փափազյանի խոսքով, նախագիծը մասնավորապես իրենից ներկայացնում է տարածքների օգտագործման սխեմա, այսինքն` որտեղ կարելի է և պետք է հյուրանոցային համալիրներ ստեղծել, իսկ որտեղ դա պետք է արգելել: Այս համատեքստում նա հաղորդել է, որ նախագիծը նախատեսում է թույլ չտալ ռեստորանային և հյուրանոցային համալիրների շինարարություն մշակույթի հուշարձանների և տեսարժան վայրերի մերձակայքում:
Զբոսաշրջության հարավային միջանցքն ընդգրկում է Վայոց Ձորի մարզի Արենի գինեգործական շրջանից մինչև Տաթև-Գորիս ընկած տարածքը, որը մասնագետները բաժանել են հինգ կլաստերների` ներառյալ Եղեգնաձորը, Սիսիանը, Գորիսը, Տաթևը և Ջերմուկը:

Стратегический проект южного туристического коридора однозначно увеличит поток туристов в Армению. Об этом в беседе с журналистами заявил исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении Бекор Папазян. По его словам, проект создает все благоприятные условия для инвесторов и специалистов туристической сферы, которые в свою очередь привлекут новых туристов. В этом контексте он сказал, что программы Татева и Джермука вызвали определенный интерес у иностранных туристов.
По словам Папазяна, проект, в частности, представляет собой схему использования территорий, где можно и нужно создавать гостиничные комплексы, а где необходимо это запретить. В этом контексте он сообщил, что по проекту предусматривается не допускать строительства ресторанных или гостиничных комплексов возле достопримечательностей и памятников культуры.
Южный туристический коридор включает в себя территории от винодельческого района Арени области Вайоц Дзор до района Татева – Гориса, которые специалисты разделили на пять кластеров: Ехегнадзор, Сисиан, Горис, Татев, и Джермук.