22 Ապրիլ 2011 - 10:57 AMT
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն կշարունակի նորարարական պրոդուկտներ ներդնել Հայաստանի բանկային համակարգում և արդեն առաջիկա շաբաթվա մեջ մաքսային պրոդուկտներ կառաջարկի արտահանողների ու ներկրողների համար, ապրիլի 22-ին Երևանում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է բանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: «Կա նաև հետաքրքիր առաջարկ ֆիզիկական անձանց համար, որոնք իրականացնում են այսպես կոչված պասիվ ներդրումներ; Դա լուրջ նորարարություն կլինի հայկական շուկայում»,-ասել է նա: Նա հավելել է, որ «Ամերիաբանկը» կշարունակի առաջատար դիրքեր զբաղեցնել ավանդներին վերաբերող ակցիաներում, որի շրջանակներում մայիսին նոր լուծումներ կառաջարկվեն:
Ավելին, մայիսից սկսած, կներկայացվի Սփյուռքին ուղղված բանկային առաջարկների ծրագիրը: «Այժմ ավարտին է մոտենում նախապատրաստական փուլը, վերլուծվում է շուկան, իրավաբանական ու վարչարարական խոչընդոտները»,-նշել է նա:
Ջրբաշյանը հիշեցրել է նաև, որ 2011թ. առաջին եռամսյակում «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն առաջարկել է նոր կառուցվածքային ավանդներ, որոնք մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել ոչ միայն երկրի քաղաքացիների, այլ նաև ոչ ռեզիդենտների մոտ:
Ըստ նրա, կարևոր պրոդուկտ է նաև բրոկերային տերմինալը, որը թույլ է տալիս գործարքներ կնքել օնլայն ռեժիմով աշխարհի բոլոր առաջատար բորսաներում: «Հայաստանում արդեն կա որոշակի հատված, որն աշխատում է բորսաների հետ, և մենք, լինելով ներդրումային բանկ, փորձում ենք օգտագործել ու ընդլայնել այդ հատվածը»,-ասել է նա:
Ջրբաշյանը նշել է նաև, որ նոր պրոդուկտների թվում են նաև դասական ֆակտորինգը, որը զգալի պահանջարկ է վայելում՝ գործարքների ծավալն աճել է 10 անգամ, իսկ պորտֆելի չափը՝ չորս անգամ:

22 Апрель 2011 - 10:57 AMT
ЗАО «Америабанк» продолжит внедрять инновационные продукты на банковском рынке Армении и уже в ближайшую неделю предложит таможенный продукт для экспортеров и импортеров, сообщил 22 апреля на пресс-брифинге в Ереване директор по линии развития банка Тигран Джрбашян. «Есть также интересный продукт для физических лиц, осуществляющих так называемые пассивные инвестиции. Это будет серьезным новшеством на армянском рынке», – подчеркнул он. В связи с этим банкир добавил, что «Америабанк» продолжит занимать лидирующие позиции по депозитным акциям, в рамках чего в мае будут предложены новые решения.
Более того, начиная с мая, будет представлена программа банковских продуктов, ориентированная на Диаспору. «Пока завершается подготовительная стадия, проводится анализ рынка, юридических и административных барьеров», – отметил он.
Директор по линии развития банка напомнил, что в первом квартале 2011 года ЗАО «Америабанк» предложил новые структурные депозиты, которые вызвали большой интерес не только у граждан страны, но и у нерезидентов в силу своей привлекательности. Важным продуктом, по его мнению, также является брокерский терминал, который позволяет осуществлять сделки в on-line режиме на всех передовых биржах мира с использованием самых современных технологий. «По нашему мнению, в Армении уже есть определенный сегмент, который работает с биржами, и мы, будучи инвестиционным банком, пытаемся использовать и распространить этот сегмент», – отметил он.
Тигран Джрбашян отметил, что среди новых продуктов, предложенных банком, – классический факторинг, который пользуется значительным спросом: объем сделок увеличился в десять раз с момента его внедрения, а размер портфеля – в четыре раза.