24 Ապրիլ 2011 - 06:25 AMT
Ապրիլի 24-ին ողջ աշխարհի հայերը նշում են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը: Այդ օրը Ռոստովի մարզի Տագանռոգ քաղաքում գործարկվել է http://24april1915.info կայքը: Ինչպես հաղորդել է նախագծի ղեկավար Արմեն Գևորգյանը, նախագիծը նվիրված է 20-րդ դարի հրեշավոր ոճրագործության` Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին, որը խլել է մեկուկես միլիոն հայերի կյանք, որոնք ենթարկվել են նպատակաուղղված ոչնչացման թուրքական կառավարության կողմից: Անցել է գրեթե 100 տարի, բայց Թուրքիան մինչև հիմա չի ճանաչում Ցեղասպանության փաստը, որն ունի անհամար փաստաթղթային ապացույցներ, որոնք պահվում են աշխարհի տարբեր երկրներում: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն աշխարհի տարբեր երկրների կողմից շարունակվում է, և ցանկանում է Թուրքիան, թե ոչ, վերջնական ճանաչումը վաղ թե ուշ տեղի է ունենալու և նա ստիպված է լինելու հաշտվել դրա հետ:
Նախագծի շրջանակներում բացվել է երկու հիմնական բաժին. առաջին, հիշատակի էջ, որտեղ ցանկացողները կարող են վիրտուալ մոմ վառել անմեղ զոհերի հիշատակին, երկրորդ, Հայոց ցեղասպանություն, որը տվյալ պահին պարունակում է համառոտ ամփոփում և դեպքերի ժամանակագրություն, որը տարածվում է «Ես գիտեմ» նախագծի շրջանակներում` կազմակերպված Genocide.ru կայքի կողմից, ինչպես նաև փաստագրական ֆիլմեր, ինչն ուղղված է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ճշմարտության տարածմանը: Ժամանակի ընթացքում բաժինների քանակն ավելանալու է, իսկ դրանց բովանդակությունը համալրվելու է նոր նյութերով, հաղորդում է Miasin.Ru-ն:

24 Апрель 2011 - 06:25 AMT
24 апреля армяне всего мира отмечают день памяти жертв Геноцида армян. В этот день в городе Таганроге Ростовской области был запущен новый сайт http://24april1915.info. Как сообщил руководитель проекта Армен Геворкян, проект посвящен памяти невинных жертв самого ужасного события начала 20 века не имевшего ранее аналогов по своей жестокости – Геноцида армян в Османской империи, унесшего жизни, как минимум, полутора миллионов армян, подвергнувшихся целенаправленному уничтожению со стороны турецкого правительства имевшего непосредственную поддержку императорской Германии и попустительство западных стран. Прошло почти 100 лет, но Турция до сих пор не признает факт Геноцида, имеющего бесчисленное множество документальных доказательств, хранящихся в самых различных странах мира. Признание Геноцида армян различными странами мира продолжается, и хочет того Турция или нет, окончательное признание рано или поздно, но произойдет и ей придется с этим смириться.
В рамках проекта открыто два основных раздела: первый – Страница памяти, где каждый желающий может поставить виртуальную свечку в память о погибших армянах и добавить что-то от себя; и второй – Геноцид армян, включающий на данный момент краткий обзор и хронологию событий, распространяемых в рамках проекта "Я знаю", организованных сайтом Genocide.ru, а также документальные фильмы, что нацелено на расширение знаний людей, желающих знать правду о событиях, происходивших в начале 20 века. С течением времени количество разделов будет увеличиваться, а их содержание пополняться новыми материалами, сообщает Miasin.Ru.