26 Ապրիլ 2011 - 07:03 AMT
2010-ին «ԱԼՌՈՍԱ»-ի և Հայաստանի կառավարության միջև նախապատրաստական աշխատանք է տարվել հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության շրջանակներում, ինչը թույլ է տալու հստակեցնել և կայունացնել հարաբերություններն ակնագործական արդյունաբերությունում: Այդ մասին ապրիլի 26-ին Երևանում կլոր սեղանի ընթացքում հայտարարել է «ԱԼՌՈՍԱ»-ի փոխնախագահ Յուրի Օկաեմովը: «Հայաստանի կառավարությունն այսօր պատրաստ է բաց աշխատել, մեզ դուր է գալիս, որ էկոնոմիկայի նախարարությունը մտադիր է գործել իր ոլորտի անունից: Մենք նաև պատրաստվում ենք աշխատել թափանցիկ և բաց առաքումների ծավալների և տեսականու ուղղությամբ` կատարելով բոլոր պլանները, որոնց մասին մենք խոսել ենք»,- ասել է նա և հավելել, որ հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը հայկական ընկերություններին 30 մլն դոլար արժողությամբ ալմաստ մատակարարելու մասին ընկերության սահմանագիծը չէ, և այդ ծավալները կարող են ընդլայնվել հայկական ընկերությունների կողմից իրենց պարտավորությունները կատարելու դեպքում, առավել ևս, որ Ռուսաստանը դիտարկում է Հայաստանը որպես Կովկասում գլխավոր քաղաքական դաշնակից:
2011-ի առաջին կիսամյակի վերջին հայկական ձեռնարկությունները ներկրվել են «ԱԼՌՈՍԱ»-ից ալմաստ 6.8 մլն դոլար արժողությամբ: Յուրի Օկաեմովը հաղորդել է, որ այսօր համաշխարհային շուկաներում արձանագրվել է ալմաստի հումքի դեֆիցիտ: «ԱԼՌՈՍԱ»-ի փոխնախագահը հրավիրել է հայ արտադրողներին մասնակցել վաճառքի նոր ձևի` մրցութային առևտրի, որին ընկերությունը ձեռմանուխ է լինելու հունիսին:
Իր հերթին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարության մտադրությունները պարզ են ու հստակ. «հաստատել ուղիղ կապեր` սահմանելով խաղի թափանցիկ կանոններ »: Միաժամանակ, նախարարը նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունները ստեղծել են անհրաժեշտ իրավական դաշտ, որպեսզի կողմերը հասնեն հաջողության:
Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարի հրավերով եռօրյա այցով հանրապետությունում է գտնվում «ԱԼՌՈՍԱ» ընկերության պատվիրակությունը փոխնախագահ Յուրի Օկաեմովի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են «ԷԿՈ ԱԼՌՈՍԱ»-ի գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սմագինը և «Բրիլիանտի ԱԼՌՈՍԱ» ընկերության արտադրության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Նիկոլայ Կովալյովը: Այցի շրջանակներում նախատեսվում է այցելություն մի շարք հայկական ընկերություններ, որոնք «ԱԼՌՈՍԱ»-ի գործընկերներն են:

26 Апрель 2011 - 07:03 AMT
АЛРОСА готова увеличить объемы поставок алмазов в том случае, если Армения будет действовать открыто
В 2010 году между АЛРОСА и правительством Армении была проделана большая подготовительная работа в рамках деятельности армяно-российской межправкомиссии, что позволит конкретизировать и стабилизировать отношения в алмазоообрабатывающей промышленности. Об этом 26 апреля в Ереване в ходе круглого стола сказал вице-президент АЛРОСА Юрий Окаемов. «Правительство Армении сегодня готово работать открыто, мы одобряем то, что Министерство экономики намерено действовать от имени свей отрасли. Мы также собираемся работать прозрачно и открыто по линии объемов поставок и ассортиментов, выполнив все планы которые мы озвучили», – подчеркнул он. В связи с этим он добавил, что договоренность, достигнутая в рамках армяно-российской межправкомиссии, о поставках армянским предприятиям алмазов на общую сумму в 30 млн. долларов, не является пределом для компании и эти объемы могут быть расширены в случае выполнения армянской стороной своих обязательств, тем более что Россия рассматривает Армению в качестве главного политического союзника на Кавказе.
На конец первого квартала 2011 года армянским предприятиям было импортировано алмазов АЛРОСЫ на сумму 6,8 млн. долларов.
Юрий Окаемов также сообщил, что на сегодняшний день на мировых рынках зафиксирован дефицит алмазного сырья на фоне оживления сферы в четвертом квартале 2010 года и первом квартале 2011 года. Вице-президент АЛРОСА пригласил армянских производителей принимать участие в новой форме продажи – конкурсных торгах, к которым компания приступит в июне.
В свою очередь министр экономики Армении Тигран Давтян подчеркнул, что намерения правительства Армении просты и ясны: «наладить прямые контакты, установив прозрачные правила игры». При этом глава министерства добавил, что правительства и Армении и России создали необходимое законно-правовое поле для того, чтобы стороны добились успеха.
По приглашению министерства экономики Армении в республике с трехдневным визитом находится делегация компании АЛРОСА, возглавляемая вице-президентом Юрием Окаемовым. В составе делегации генеральный директор ЕСО АЛРОСА Евгений Смагин и заместитель генерального директора компании «Бриллианты АЛРОСА» по производству Николай Ковалев. В рамках визита запланировано посещение ряда армянских компаний, являющихся партнерами АЛРОСА.