26 Ապրիլ 2011 - 12:36 AMT
Հանքահումքային ապրանքների համաշխարհային գների աճը 2010թ. դրական է անդրադարձել Հայաստանի տնտեսության վրա, ապրիլի 26-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԿԲ ֆինանսական կայունության ու զարգացման վարչության պետ Վահե Վարդանյանը`ամփոփելով տարին: «Լինելով պղնձի ու մոլիբդենի արտահանող, Հայաստանին հաջողվել է բարելավել 2010թ. առևտրային բալանսը, քանի որ զգալի աճ է գրանցվել արտահանման ոլորտում՝ մոտ 42 տոկոս, այն դեպքում, երբ ներկրումն աճել է ընդամենը 13,9 տոկոսով»,-ասել է նա:
Բացի այդ, ըստ Վահե Վարդանյանի, չլինելով նավթի արտահանող, Հայաստանը զգալիորեն կախված է նավթի գների տատանումից համաշխարհային շուկայում, քանի որ դրամական փոխանցումները դեպի Հայաստան ուղղակիորեն կախված են նավթի համաշխարհային գներից: «Փոխանցումների մեծ մասը կատարվում է Ռուսաստանից, որը մեծ կախվածություն ունի նավթի գնից: Ուստի, նավթի գնի աճը ևս դրական է ազդել Հայաստան առաքվող դրամական փոխանցումների վրա»,-ասել է նա: Վահե Վարդանյանը հավելել է նաև, որ 2010թ. դրամական փոխանցումների ծավալն աճել է 18,4 տոկոսով, և չնայած նրան, որ այդ ցուցանիշն աճի տեմպերով դեռ չի հասել նախաճգնաժամային շրջանին, այնուամենայնիվ միտումները բավականին ակտիվ են: « 2011 թվականի համար մենք անկման ոչ մի միտում չենք տեսնում, նույնիսկ եթե նավթի գինը չբարձրանա, մենք եկամուտների աճ ենք ակնկալում Ռուսաստանում»,-ասել է Վարդանյանը:

Рост мировых цен на горно-сырьевые товары в 2010 году положительно сказался на экономике Армении, заявил 26 апреля на пресс-конференции в Ереване начальник управления финансовой стабильности и развития Центрального банка Армении Ваге Варданян, подводя итоги ушедшего года. «Будучи экспортером меди и молибдена Армении удалось улучшить дефицит торгового баланса в 2010 году, поскольку был зафиксирован значительный рост объемов экспорта – порядка 42% при том, что импорт увеличился лишь на 13,9%», – подчеркнул он.
Помимо этого, по словам Ваге Варданяна, не будучи экспортером нефти, Армения в значительной степени зависит от колебаний цен на мировых рынках, поскольку трансферты, поступающие в Армению имеют прямую зависимость от мировых цен на нефть. «Основная часть трансфертов поступает в Армению из России – страны, имеющей большую зависимость от цен на нефть. В силу чего, повышение цен на нефть также положительно сказалось на частных трансфертах, поступающих в Армению», – сказал он. В этом контексте начальник управления финансовой стабильности и развития ЦБ РА добавил, что за 2010 году объем трансфертов увеличился на 18,4%, и несмотря на то, что с точки зрения роста этот показатель пока не достиг темпов роста докризисного периода, тем не менее демонстрирует достаточно активные тенденции. «Для 2011 года мы не видим каких-либо плохих тенденций для прогнозирования спада, даже если цены на нефть не повысятся, мы ожидаем роста доходов в России», – подчеркнул Ваге Варданян.