2010թ. համաշխարհային շուկաների միտումները,. Ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ հանքահումքային, որոնք առկա էին հարևան երկրներում, բարենպաստ էին Հայաստանի համար և դրական ազդեցություն ունեցան: Նման եզրակացության է հանգել ՀՀ ԿԲ ֆինանսական կայունության ու զարգացման վարչության պետ Վահե Վարդանյանը՝ ներկայացնելով »ՀՀ ԿԲ հաշվետվությունը ֆինանսական կայունության մասին 2010 թ. համար»:
Մասնավորապես, ՀՀ էկոնոմիկայի աճը շատ ավելի մեծ կլիներ, եթե լիներ կտրուկ անկումը գյուղատնտեսության մեջ՝ մոտ 15 տոկոս: Ըստ նրա, տնտեսության աճը Հայաստանում 2010թ. կազմեց 2,6 տոկոս, իսկ ճշտված տվյալներով՝ 2,1 տոկոս: Նա հավելել է նաև, որ 2010թ. զգալի աճ է արձանագրվել արդյունաբերության ոլորտում՝ 9,5 տոկոս, «դա վկայում է ճգնաժամից հետո արդյունաբերության վերականգնման մասին»: Վահե Վարդանյանը հայտնել է նաև, որ 2010թ. 28 տոկոսով աճել են տնտեսավարող սուբյեկտներին տրամադրվող վարկերը:
Ինչպես նշել է Վահե Վարդանյանը, 2010թ. աչքի ընկավ նաև պետբյուջեի դեֆիցիտի 30 տոկոս կրճատումով, ինչն իր հերթին դրական ազդեց ֆինանսական կայունության վրա:
Ինչ վերաբերում է գնաճին, ապա 2010թ. ցուցանիշը 9,4 տոկոս էր, ինչը մեծապես պայմանավորված է գնաճով արտաքին շուկայում:

26 Апрель 2011 - 13:15 AMT
Ваге Варданян: Сокращение дефицита госбюджета на 30% положительно повлияло на финансовую стабильность Армении
Тенденции на мировых рынках, как финансовых, так и товарно-сырьевых, а также развития, имевшие место в соседних странах в 2010 году были благоприятны для Армении и положительно сказались на республике. Такое заключение 26 апреля в Ереване сделал начальник управления финансовой стабильности и развития Центрального банка Армении Ваге Варданян, представляя «Отчет ЦБ РА о финансовой стабильности Армении за 2010 год».
В частности, рост экономики Армении был бы значительно выше, если бы не резкий спад в сфере сельского хозяйства, который по уточненным данным составил порядка 15%. По его словам, рост экономики Армении в 2010 году составил 2,6%, а по уточненным данным – 2,1%. При этом он добавил, что значительный рост по итогам 2010 года был зафиксирован в промышленной сфере – 9,5%, и «это свидетельствует о восстановление промышленности после кризиса, чему поспособствовали увеличения объемов кредитования». Ваге Варданян сообщил, что в 2010 году на 28% увеличились кредиты, предоставленные хозяйствующим субъектам.
Как отметил начальник управления финансовой стабильности и развития ЦБ РА, 2010 год был примечателен и сокращением дефицита госбюджета на 30%, что, в свою очередь, положительно повлияло на финансовую стабильность.
Что же касается инфляции, то 2010 год был закрыт с 9,4%-ым показателем, в большей части обусловленным ростом цен на внешних рынках.