Հանքարդյունաբերությունը Հայաստանի տնտեսության կարևորագույն ոլորտներից է, որտեղ աշխատում են երկրի խոշոր հարկ վճարողները, ապրիլի 27-ին Երևանում լրագրողներին ասել է հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Գիտեք, որ սկսել ենք հարկային և մաքսային ոլորտի բարեփոխումներ, ընդամենը մի քանի օր առաջ անվտանգության խորհրդում հաստատեցինք հարկային, մաքսային բարեփոխումների եռամյա ծրագիրը, որի նպատակն է թեթևացնել հարկ վճարողների հոգսերը, պարզեցնել ողջ համակարգը:
Ընդամենը օրեր առաջ կառավարությունը հանդես եկավ նոր նախաձեռնությամբ, որը մասնագետներն արդեն հասցրել են որակել որպես հարկային համաներում: Իրականության մեջ դա հարկային համաներում չէ: Ճիշտ մոտեցում է, որի արդյունքում ընկերությունների համար ստեղծվել են բացառիկ հնարավորություններ՝ աշխատելով պետեկամուտների կոմիտեի հետ, մշակել նախորդ տարիներին չվճարված հարկերի մարման ժամանակացույց և ազատվել տույժերից ու տուգանքներից: Սա ձեռնատու է ինչպես տնտեսվարողներին, այնպես էլ՝ պետությանը: Կարծում եմ, որ ձեզնից շատերն արդեն սկսել են հարկային մարմինների հետ աշխատել էլեկտրոնային տարբերակով, և այս հնարավորությունն, իհարկե, նոր էջ է բացում մեր հարաբերություններում: Նման նախաձեռնությունների պակաս չենք ունենալու»,-գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել է նախագահ Սարգսյանը:
Ինչպես նշել է Սերժ Սարգսանը, աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են ոլորտի զարգացման խնդիրներ, մասնավորապես, առաջիկա 3-3.5 տարիներին կրկնապատկվելու է արտադրության ծավալը: «Դա նշանակում է, որ կրկնապատկվելու են հարկային վճարումները, եթե ոչ կրկնակի չափով, ապա 0.7-0.8 անգամ ավելանալու են աշխատատեղերը»,- հավելել է պետության ղեկավարը:
Հայաստանում հանքարդյունաբերությունն արտահանման ուղղվածություն ունի, որի արտադրանքը հիմնականում արտահանվում է Եվրոպայի երկրներ: 2010-ին համաշխարհային շուկաներում գների աճը թույլ է տվել ապահովել հանքարդյունաբերության աճ 24.3 տոկոսով, մետաղագործության ոլորտի աճ` 6.4 տոկոսով:

Горная металлургия – одна из важнейших отраслей экономики Армении, где работают крупные налогоплательщики страны, сказал журналистам 27 апреля в Ереване президент республики Серж Саргсян. «На заседании Совета национальной безопасности Армении была утверждена трехлетняя программа налоговых и таможенных реформ, и я пожелал лично заверить крупные хозсубъекты в том, что наши цели серьезны, и мы хотим, чтобы максимально были упрощены таможенные и налоговые процессы, чтобы освободить налогоплательщиков от дополнительных забот на пути выполнения поступлений в госбюджет», – сказал он по итогам рабочего совещания с представителями сферы. При этом глава государства подчеркнул, что это не означает, что власти собираются снизить налоговые ставки или обеспечить более низкие налоговые поступления, «весь вопрос состоит в том, что в ходе реализации реформ возникают некоторые нарушения, о чем свидетельствует также и международный опыт». «Мы не можем сократить наши расходы в социальной сфере, образовании, здравоохранении, обороне, мы не можем не платить или задерживать выплаты пенсий. Упрощая эти процессы, мы имеем право ожидать понимания со стороны налогоплательщиков. Это взаимовыгодный процесс, и о них я говорил с представителями сферы», – сказал он.
Как сообщил Серж Саргсян, в ходе рабочего совещания были обсуждены программы развития сферы, в частности, в ближайшие 3 – 3,5 года должен быть удвоен объем производства. «Это означает, что удвоятся налоговые поступления, если не в двойном размере, то в 0,7 – 0,8 раз увеличатся рабочие места и сопутствующие другие производства», – добавил глава государства.
Сфера горной металлургии в Армении имеет экспортную направленность, продукция которой в основном экспортируется в страны Европы. Рост цен на мировых рынках в 2010 году позволил обеспечить рост горной промышленности на 24,3%, а металлургической сферы – на 6,4%.