Twitter-ի պաշտոնական բլոգը հայտնել է, որ սոցիալական ցանցը համալրվել է ևս 2 լեզվով՝ ռուսերեն և թուրքերեն։ Այժմ Twitter-ը հասանելի կլինի 9 լեզվով։
Այն, որ ռուսերենն ավելացրեցին, հասկանալի է։ Ռուսերենը տարածված լեզու է, գրեթե բոլոր ԱՊՀ երկրները խոսում և հասկանում են ռուսերեն։ Իսկ թուրքերը, կարելի է ասել, լավ խորամանկ գտնվեցին։ Ունենալով ոչ միջազգային լեզու՝ Twitter -ին թրքացրեցին։ Եվ այս ամենը միայն նրա շնորհիվ, որ թուրքերը տարածվում ու բազմանում են ողջ աշխարհով մեկ և ակտիվորեն ինտեգրվում բոլոր սոցիալական ցանցերին։
Ինչպես գրել էր Twitter-ն իր հաղորդագրության մեջ, թարգմանություն կատարելու հանձնարարությունն իր թարգմանչական կենտրոնին ուղարկվել էր 2 ամիս առաջ։ Փաստորեն 2 ամսում Twitter-ում թուրքերենը լայն տարածում գտավ։ Դա հասկացվում է հատկապես Twitter-ի խորին շնորհակալությունից թարգմանչական կենտրոնին՝ օպերատիվ և որակյալ թարգմանության համար։
Նշենք նաև, որ մինչև հիմա Google Translate-ի հայերեն տարբերակը աշխատում է Alpha տարբերակով, այսինքն շատ դանդաղ քայլերով է թարգմանվում, իսկ թուրքերենը վաղուց Alpha չէ։
Լավ կլիներ Twitter-ն էլ հնարավորություն տար յուրաքանչյուր այցելուի առաջարկել սեփական լեզվի թարգմանության իր տարբերակները։ Յուրաքանչյուր սոցցանցերում էլ խրախուսելի է հայաֆիկացումը։ Հնարավոր է, որ հայաֆիկացման դեպքում հայ թվիթողների քանակն ավելա։

27 Апрель 2011 - 09:30 AMT
Официальный блог Twitter сообщил, что социальная сеть пополнилась еще двумя языками: русским и турецким. Теперь Twitter доступен уже на 9 языках.
То, что он переведен на русский язык, понятно. Русский язык очень распространен, почти все страны СНГ говорят на нем или хотя бы понимают его. А турки оказались хитрее. Имея в наличии язык, который далеко не является международным, они сумели перевести Twitter на турецкий язык. И все это, благодаря тому, что турков во всем мире очень много, и они активно интегрируются во все социальные сети.
Как отметил в своем сообщении Twitter, указание о переводе он дал своим переводчикам еще два месяца назад. Фактически, за два месяца турецкий язык очень хорошо прижился в Twitter. Это видно из того, как Twitter выразил глубочайшую благодарность центру переводов за оперативный и качественный перевод.
Отметим также, что до сих пор Google Translate на армянском языке работает в Alfa-версии, т. е. переводится очень медленно, а турецкий язык уже давно не работает в Alfa.
Было бы замечательно, если бы Twitter предоставлял каждому желающему собственные варианты его языка. Практически во всех социальных сетях поощряется наличие армянского перевода. А после перевода Twitter на армянский язык, возможно, увеличится и число пользователей Twitter.