Հայաստանի գյուղատնտեսության խնդիրների մեղավորը Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն է, որը 2003-2004թթ. փոփոխություններ է կատարել Հայաստանի Հողային օրենսգրքում: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ անդամ, Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը: Նա նշել է, որ նոր Հողային օրենսգրքով թույլատրվել է բոլոր քաղաքացիներին գնել գյուղատնտեսական հողեր, ի տարբերություն նախկինի, որն այդ իրավունքը տրամադրել է միայն համայնքի անդամներին: Նախկին վարչապետը հավելել է, որ խոշոր հողակտորների սեփականատեր են դարձել բարձրաստիճան պաշտոնյաները և օլիգարխները, և հասարակ գյուղացիներն իրենց փոքր հողատարածքներով անմրցունակ են դարձել:
Հրանտ Բագրատյանը տարակուսանք է հայտնել այն փաստի առթիվ, որ գյուղատնտեսության նախարար է նշանակվել խոշոր ձեռներեց Սերգո Կարապետյանը, որը չի պաշտպանելու հասարակ գյուղացիների իրավունքները: Նախկին վարչապետի խոսքերով, դա, ինչպես նաև խորհրդարանի կազմը, վկայում են այն մասին, որ Հայաստանը հիմա բուրժուական պետություն է, որտեղ իշխանությունը պատկանում է բուրժուազիային, և հասարակ ժողովուրդը ներկայացված չէ իշխանությունում:

27 Апрель 2011 - 10:39 AMT
В проблемах сельского хозяйства Армении виноват второй президент Армении Роберт Кочарян, внесший изменения в Земельный кодекс в 2003-2004. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил член АНК, экс-премьер Армении Грант Багратян. Он отметил, что новым Земельным кодексом было разрешено всем гражданам покупать сельскохозяйственные земли, в отличии от предыдущего, который предоставлял это право лишь членам общины. Экс-премьер добавил, что владельцами крупных сельхозугодий стали олигархи и крупные чиновники, и простые крестьяне со своими маленькими наделами по сравнению с ними стали неконкурентоспособны.
Грант Багратян также выразил недоумение тем фактом, что министром сельского хозяйства был назначен крупный предприниматель Серго Карапетян, который, по его словам, не будет защищать права мелких крестьян. По мнению экс-премьера, это, а также состав парламента, свидетельство того, что Армения сейчас является буржуазным государством, в котором вся власть принадлежит лишь буржуазии, и простой народ не представлен во власти.