27 Ապրիլ 2011 - 13:16 AMT
«Նևա Ռուս» ներդրումային ընկերությունը Հայաստանի լեռնահանքային արդյունաբերության մեջ $110 մլն է ներդրել
Վերջին չորս տարիների ընթացքում «Նևա Ռուս» ներդրումային ընկերությունը, որը Հայաստանում գործում է 2007 թվականից, Հայաստանի լեռնահանքային արդյունաբերության մեջ $110 մլն է ներդրել, իսկ մոտակա երկու տարիների ընթացքում ծրագրում է ևս $100 մլն ներդնել: Այդ մասին ապրիլի 27-ին ոլորտի 12 ընկերությունների ղեկավարների հետ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի աշխատանքային խորհրդակցության արդյունքներով հաղորդեց «Նևա Ռուս» ընկերության ներդրումների գծով տնօրեն, Հայաստանում նախագծերի ղեկավար Կարեն Ղազարյանը:
Նրա խոսքով, ներկայումս ընկերությունը շահագործում է Սարանիստի ոսկե հանքն ու Դաստակերտի պղնձամոլիբդենային հանքը, իսկ ընթացիկ տարվա հունիսին ընկերությունը մտադիր է ձեռնամուխ լինել Արմանիսի ոսկու հանքի շահագործմանը:
Ինչպես հաղորդել է Կարոն Ղազարյանը, նախնական հաշվարկներով, Արմանիսի ոսկու հանքի շահագործումը թույլ կտա ապահովել 800 տոննա լեռնային քարի արտադրողականությունը: Այս կապակցությամբ ընկերությունը արտադրության ծավալների զգալի աճ է ակնկալում:

27 Апрель 2011 - 13:16 AMT
Инвестиционная компания «Нева Рус» инвестировала в горно-рудную промышленность Армении порядка $110 млн
За последние четыре года инвестиционная компания «Нева Рус», работающая в Армении с 2007 года, инвестировала в горно-рудную промышленность Армении порядка $110 млн, а в течение ближайших двух лет планирует инвестировать дополнительные $100 млн. Об этом 27 апреля по итогам рабочего совещания президента Армении Сержа Саргсяна с руководителями 12 компаний сферы сообщил директор компании «Нева Рус» по линии инвестиций, руководитель проектов в Армении Карен Казарян.
По его словам, в настоящее время компания эксплуатирует Саранистский золотой прииск и Дастакертский медно-молибденовый рудник, а в июне текущего года намерена приступить к эксплуатации Арманисского золотого прииска.
Как сообщил Карен Казарян, по предварительным подсчетам эксплуатация Арманисского золотого прииска позволит обеспечить производство 800 тонн горного камня. В связи с этим компания ожидает значительного роста объемов производства.