2011-ի երեք ամսում դեպի Հայաստան իրականացվող դրամական փոխանցումների ծավալը 2010-ի նույն շրջանի համեմատ ավելացել է 25 տոկոսով: Այդ մասին ապրիլի 28-ին Երևանում լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը երկրի առևտրային բանկերի ղեկավարների հետ խորհրդակցության արդյունքում, որին մասնակցել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Միաժամանակ, նրա խոսքերով, դրամական միջոցների մաքուր հոսքը նշված շրջանում ավելացել է 35 տոկոսով: «Դա նաև դրական երևույթ է, ինչը թույլ է տալու Հայաստանում պահպանել մակրոտնտեսական կայունություն և ապահովել լավ արդյունքներ երկրի ֆինանսական համակարգում»,- ասել է նա:
2011-ի հունվար-փետրվարին Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձինք ստացել են 195,3 մլն դոլար: Ինչպես ասվում է ՀՀ ԿԲ ամենամսյա տեղեկատուի մեջ, այդ ցուցանիշն ավելացել է 2010-ի նույն շրջանի համեմատ 23,5 տոկոսով կամ 37 մլն դոլարով:
Բացի դրանից, հաշվետու շրջանում Հայաստանից արտասահման փոխանցումների ծավալն ավելացել է 15,2 տոկոսով` կազմելով 96,7 մլն դոլար 2010-ի հունվար-փետրվարի 83,9 մլն դոլարի փոխարեն: Փոխանցումների մաքուր հոսքը հունվարին ավելացել է 32,8 տոկոսով և կազմել 98,6 մլն դոլար` 2010-ի հունվար-փետրվարիի 74,2 մլն դոլարի փոխարեն:
Ընդ որում, փոխանցումների ամենամեծ ծավալն իրականացվել է Ռուսաստանից` 102,8 մլն դոլար, այնուհետև Ղազախստանից` 2,2 մլն դոլար, Գերմանիայից` 743 հազար դոլար:

За три месяца 2011 года объемы денежных переводов в Армению увеличились по сравнению с аналогичным периодом 2010 года на 25%, сообщил журналистам 28 апреля в Ереване председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян по итогам совещания руководителей комбанков страны с участием президента РА Сержа Саргсяна. При этом, по его словам, чистый приток денежных средств за указанный период увеличился на 35%. «Это также является положительным явлением, что также позволит Армении сохранить макроэкономическую стабильность и обеспечить хорошие результаты в финансовой системе страны», – отметил он.
В январе-феврале 2011 года через банковскую систему Армении на имя физических лиц поступили денежные средства в размере $195,3 млн. Как сообщается в ежемесячном информационном справочнике Центрального банка Армении, данный показатель увеличился по сравнению с аналогичным периодом 2010 года на 23,5% или порядка $37 млн. Кроме того, объем переводов в отчетном периоде из Армении за рубеж увеличился на 15,2%, составив $96,7 млн против $83,9 млн в январе-феврале 2010 года.
Чистый приток поступлений в январе-феврале увеличился на 32,8% и составил $98,6 млн против порядка $74,2 млн по сравнению с январем-февралем 2010 года. При этом самый большой чистый приток переводов за первые два месяца 2011 года, как и в предыдущем году, был из России – $102,8 млн, далее следует Казахстан – $2,2 млн и Германия – $743 тыс.