Նախագահի հետ անցկացվող խորհրդակցությունները դրական խթան են հաղորդում գործարարներին, որոնք արծարծում են կուտակված հարցերը, այդ թվում հարկային քաղաքականության ոլորոտում, գտնում է ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը: «Կան գործոններ, որոնք խանգարում են բանկերին առավել ռիսկային վարկավորման դիմել կամ նվազեցնել տոկոսադրույքները: Բնականաբար, տոկոսադրույքները մտահոգում են նախագահին: Ինձ թվում է, որ նման հանդիպումները թույլ կտան մեղմել այդ անհանգստությունը»,-ասել է նա:
Ապրիլի 28-ին Երևանում տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ, որին մասնակցել են երկրում գործող 21 առևտրային բանկերի ղեկավարները:
Ըստ ՀՀ ԿԲ ղեկավարի, բանկերի խնդիրների լուծումը թույլ կտա նվազեցնել առկա ռիսկերը, ինչն իր հերթին կհանգեցնի տոկոսադրույքների նվազեցման: Ջավադյանը հայտնել է նաև, որ պայմանավորվածությունը բանկերի ղեկավարների հետ հանդիպման մասին վաղուց է ձեռք բերվել և այդ հանդիպումները հետևողական բնույթ են կրելու:
Իր կողմից Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը հայտնել է, որ նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են բանկային համակարգի հետագա զարգացմանն ուղղված քայլերը: Ըստ Օսիպյանի, քննարկվել են նաև գնաճի զսպմանը վերաբերող հարցեր, ինչը կհանգեցնի մակրոտնտեսական ցուցանիշների բարելավմանը:
Օսիպյանը նշել է նաև, որ վերջին տարիներին նկատվում է 2-3 տոկոսով տոկոսադրույքների նվազման միտում, ինչը կշարունակվի:

28 Апрель 2011 - 12:03 AMT
Совещания с президентом дают достаточно положительные импульсы представителям бизнеса, поскольку поднимаются накопившиеся вопросы, в том числе и в налоговой политике, считает председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян. «Есть факторы, которые мешают банкам кредитовать более рискованно или снижать процентные ставки. Естественно, процентные ставки беспокоят главу государства. Мне кажется, подобные встречи позволят устранить эту обеспокоенность», – сказал он.
28 апреля в Ереване прошло рабочее совещание руководителей комбанков Армении с участием президента РА Сержа Саргсяна, в котором приняли участие главы действующего на территории республики 21 коммерческого банка.
По мнению главы ЦБ РА, решения проблем банков позволят снизить имеющиеся риски, что, в свою очередь, приведет к снижению процентных ставок. Артур Джавадян также сообщил, что договоренность о проведении встречи с руководителями комбанков была достигнута давно, и эти встречи будут носить последовательный характер.
Со своей стороны председатель Союза банков Армении Ашот Осипян сообщил, что в ходе встречи с главой государства были обсуждены шаги, направленные на дальнейшее развитие банковской системы, в частности, законодательные изменения, которые повысят кредитоспособность и конкуренцию в банковской системе, которая и так высока. Помимо этого, по словам Осипяна, были обсуждены вопросы сдерживания инфляции посредством структурных изменений, которые приведут к улучшению макроэкономических показателей.
Что же касается процентных ставок, то по его словам, за последние годы наметилась тенденция их снижения на 2-3%, и она будет продолжаться.