Հայաստանի Կենտրոնական բանկը շարունակում է երկրում դոլարիզացման դեմ պայքարը, ապրիլի 28-ին Երևանում լրագրողներին է ասել Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ երկրի կոմբանկերի ղեկավարների խորհրդակցության ավարտին: «Լուրջ միջոցառումներ են ձեռնարկվել, որոնք կշարունակվեն: Ներկա պահին դոլարիզացման մակարդակը իջել է»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով դրամավարկային քաղաքականությանը, որն իրականացնում է մեգառեգուլյատորը, Ջավադյանն այն բնութագրել է որպես «կոշտ, բայց ոչ ամենադաժան, քանի որ ԿԲ-ն նույնպես այդ երկրի մասն է կազմում», ինչի արդյունքում արդեն երեք քայլ բարձրացել է վերաֆինանսավորման դրույքը` մինչև 8,5%: Այս համատեքստում Արթուր Ջավադյանն ավելացրել է, որ ՀՀ ԿԲ-ն հնարավորություն ունի մշտապես կոշտացնելու իր դրամավարկային քաղաքականությունը` օգտագործելով մի շարք գործիքներ: «Այդ գործիքները շատ արդյունավետ են, և վստահ եմ, որ մենք շատ արագ կկարողանանք ցանկալի արդյունքի հասնել»,- ընդգծել է նա:
ՀՀ ԿԲ տվյալների համաձայն, 2011 թվականի փետրվարին Հայաստանի տնտեսության դոլարիզացման մակարդակը նվազել է 1,8%-ով: Դրամային ներդրումների 33,7% և տարադրամային ներդրումների 6% աճի պայմաններում դոլարիզացման մակարդակը նվազել է 6,3%-ով:

28 Апрель 2011 - 12:45 AMT
Центральный банк Армении продолжает борьбу с долларизацией в стране, сказал журналистам 28 апреля в Ереване председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян по итогам совещания руководителей комбанков страны с участием президента РА Сержа Саргсяна. «Были предприняты серьезные мероприятия, которые будут продолжены. На данный момент уровень долларизации понизился», – сказал он.
Касаясь денежно-кредитной политики, которую проводит мега регулятор, его глава охарактеризовал ее, как «жесткую, но не жесточайшую, поскольку ЦБ также является частью этой страны», в результате которой уже в три шага была повышена ставка рефинансирования – до 8,5%. В этом контексте Артур Джавадян добавил, что ЦБ РА имеет возможность постоянно ужесточать свою денежно-кредитную политику с использованием целого ряда инструментов. «Эти инструменты очень действенны и уверен, что мы очень быстро сможем достичь желаемого результата», – подчеркнул он.
Согласно данным ЦБ РА, уровень долларизации экономики Армении в феврале 2011 года снизился на 1,8%. В условиях роста драмовых вкладов на 33,7% и валютных вкладов на 6% уровень долларизации снизился на 6,3%.