Հայաստանի կառավարության ղեկավար Տիգրան Սարգսյանն ապրիլի 28-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թենգիզ Շարմանաշվիլիին: Ողջունելով հյուրին կառավարությունում և շնորհավորելով Հայաստանում Վրաստանի դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, վարչապետ Սարգսյանը կարևորել է երկու պետություններում դեսպանատների աշխատանքը, քանզի Հայաստանի և Վրաստանի դեսպանները ամեն օր զբաղվում են առարկայական հարցերով, որոնք առնչվում են մեր քաղաքացիների շահերի հետ: «Մենք առանձնահատուկ հարգալից վերաբերմունք ունենք վրաց ժողովրդի նկատմամբ: Ուրախ եմ, որ քաղաքական բարձր մակարդակով այդ հարաբերությունները պահպանվում և ամրապնդվում են»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար Թենգիզ Շարմանաշվիլին նշել է, որ մեր ժողովուրդների միջև ձևավորված պատմական բարիդրացիական հարաբերությունները, որոնք ամրապնդվում են երկու պետությունների ղեկավարների շնորհիվ, առավել պարտավորեցնում են երկու երկրների դեսպաններին աշխատել հանուն դրանց խորացման:
Զրուցակիցները քննարկել են Վրաստանի վարչապետ Նիկոլոզ Գիլաուրիի այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, որոնք մասնավորապես վերաբերում են միասնական մաքսային ծառայության ձևավորմանը և մարդատար, տրանզիտ իրականացնող, բեռներ տեղափոխող մեքենաների՝ հայ-վրացական սահմանի հատման կարգին վերաբերող խնդիրներին:
Կառավարության ղեկավարը նշել է երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ հարցեր, որոնք հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովի, հերթական` 9-րդ նիստի քննարկման օրակարգի մաս կլինեն:

28 Апрель 2011 - 14:06 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял посла Грузии в Армении Тенгиза Шарманашвили. Поприветствовав гостя и поздравив его с назначением, глава армянского правительства подчеркнул важность работы диппредставительств в двух странах. «Мы питаем к грузинскому народу особое уважение. Я рад, что наши отношения укрепляются и поддерживаются на высоком политическом уровне», – сказал Тигран Саркисян.
Со своей стороны Тенгиз Шарманашвили отметил, что исторически сформированные между двумя народами дружественные отношения, которые укрепляются благодаря главам двух государств, обязывают послов Грузии и Армении работать во имя их углубления.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, стороны обсудили процесс реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита премьер-министра Грузии Николоза Гилаури в Ереван. В частности, вопросы формирования совместной таможенной службы и процедуры пересечения армяно-грузинской границы пассажирских и грузовых автомобилей.
Тигран Саркисян сказал, что целый ряд вопросов, представляющих двусторонний интерес, будут частью повестки обсуждений в ходе очередного 9–го заседания армяно-грузинской межправительственной комиссии.