29 Ապրիլ 2011 - 11:07 AMT
2011 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 178.9 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 181.4 մլրդ դրամ, որոնք համապատասխանաբար 97.3%-ով և 85.8%-ով ապահովել են ՀՀ կառավարության առաջին եռամսյակի ծրագրային ցուցանիշների կատարումը: Պետական բյուջեի տարեկան ծրագրային ցուցանիշները կատարվել են եկամուտների գծով` 21.5%-ով, ծախսերի գծով` 19.5%-ով:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 9%-ով կամ 14.8 մլրդ դրամով: Պետական բյուջեի եկամուտների 94.9%-ը ձևավորվել է հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 5%-ը` այլ եկամուտների, 0.1%-ը` պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին: Միևնույն ժամանակ եկամուտները հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են 3.9 մլրդ դրամ կամ առաջին եռամսյակում ծրագրված մուտքերի 91.7%-ը: 2011 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՀ պետական բյուջե են մուտքագրվել շուրջ 140 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ ու պետական տուրքեր, որոնք կազմել են եռամսյակային ծրագրի 99.9%-ը:
2010 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն աճել են 6.6%-ով կամ 11.3 մլրդ դրամով: Ընթացիկ ծախսերը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են 166.9 մլրդ դրամ` 86.4%-ով կատարելով եռամսյակային ծրագիրը: Հաշվետու ժամանակահատվածում 7.5 մլրդ դրամ հատկացվել է պետական պարտքի սպասարկմանը` կազմելով ծրագրի 92.1%-ը: Մասնավորապես` նշված գումարից 5.6 մլրդ դրամը տրամադրվել է ներքին, 1.9 մլրդ դրամը` արտաքին պարտքի սպասարկմանը:
2011 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 2.4 մլրդ դրամ պակասուրդով` նախատեսված 27.5 մլրդ դրամի դիմաց: Նշված ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 2.4 մլրդ դրամ պակասուրդով` նախատեսված 27.5 մլրդ դրամի դիմաց: Շեղումը հիմնականում պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ բյուջեի ազատ միջոցներից եռամսյակային ծրագրով նախատեսված 30.7 մլրդ դրամից օգտագործվել է 12.7 մլրդ դրամ, հաղորդում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:

29 Апрель 2011 - 11:07 AMT
В первом квартале 2011 года доходы государственного бюджета Армении составили порядка 178,9 млрд драмов, а расходы – 181,4 млрд драмов, что обеспечило предусмотренную правительством программу на первый квартал, соответственно, на 97,3% и 85,8%. Как сообщает Министерство финансов Армении, годовые программные показатели государственного бюджета выполнены по части доходов на 21,5%, а по части расходов – на 19,5%. По сравнению с первым кварталом 2010 года доходы государственного бюджета увеличились на 9% или 14,8 млрд драмов. 94,9% доходов составляют налоговые поступления, госпошлины и обязательные выплаты социального обеспечения, 5% – иные доходы, а 0,1% – гранты. В то же время доходы внебюджетных фондов госучреждений составили 3,9 млрд драмов. Поступления госбюджета Армении от налогов и госпошлин в первом квартале составили порядка 140 млрд драмов, что составляет 99,9% от квартальной программы.
По сравнению с первым кварталом прошлого года расходы госбюджета увеличились на 6,6% или 11,3 млрд драмов. При этом 166,9 млрд драмов составили текущие расходы, что составляет 86,4% от предусмотренного квартальной программой показателя.
На обслуживание государственного долга было выделено 7,5 млрд драмов, что составляет 92,1% от квартальной программы. Из данной суммы 5,6 млрд драмов были выделены на обслуживание внутреннего, а 1,9 млрд драмов – внешнего госдолга.
В первом квартале 2011 года государственный бюджет Армении выполнен с дефицитом в 2,4 млрд драмов против запланированного на первый квартал дефицита в 27,5 млрд драмов. Это обусловлено тем, что из запланированного квартальной программой свободных средств бюджета в размере 30,7 млрд драмов использованы 12,7 млрд драмов. Кроме того, не были получены кредитные средства из внешних источников в размере 12,7 млрд драмов.