2 Մայիս 2011 - 05:25 AMT
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան ևս խնդրում է նախագահին ազատ արձակել մարտի 1-ի դեպքերի մասնակիցներին
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան դիմել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին խնդրանքով` ներում շնորհել ներկայումս ազատազրկման մեջ գտնվող 2008 թ. մարտի 1-ի դեպքերի մասնակիցներին:
Իր դիմում-խնդրանքում ասոցիացիայի նախագահ Հայկ Քոթանջյանը մասնավորապես նշում է.
«Ներում շնորհելու Նախագահի որոշումը կլինի պետության ղեկավարին արժանի պատասխանատու քայլ` միտված հասարակության շահագրգիռ բոլոր խմբերի միջև ներքաղաքական երկխոսության առաջ մղմանը` ուղղված ողջ ժողովրդի ջանքերի համախմբմամբ Հայաստանի ազգային անվտանգության և կայուն, ժողովրդավարական զարգացման առաջնահերթությունների շուրջ համահայկական կոնսենսուսի ձևավորմանը:
Ներքաղաքական հակամարտությունը օրինապատշաճ քաղաքական մրցակցության կերպափոխելու այս նախաձեռնությունը ենթադրում է մեր ազգային պետության ճակատագրի համար պատասխանատվության բաշխում Հայաստանի Նախագահի և քաղաքական բոլոր ուժերի միջև, ինչը ՀՀ-ի և ԼՂՀ-ի զարգացման ու անվտանգության արդյունավետ ապահովման գործում ազգի համախմբմանն ուղղված անհրաժեշտ քայլ է, հատկապես մեր պետությունների դեմ Ադրբեջանի ագրեսիվ շրջանների կողմից ծրագրվող պատերազմի վերսկսման սպառնալիքի համատեքստում:
Ներման շնորհումը կարող է դառնալ Հայաստանի և համաշխարհային հայության բոլոր առաջադեմ հայրենասիրական ուժերի համախմբման հիմք` նրանց առավել ուժեղ կողմերի օգտագործմամբ հանուն կառուցողական քաղաքական համագործակցության` ուղղված ՀՀ-ում համակարգային ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջ մղմանը: 2008 թ. մարտի 1-ի դեպքերի առնչությամբ կալանավորվածներին ներում շնորհելու
Ձեր որոշումը կլինի բարի կամքի դրսևորում` ուղղված ազգային ջանքերի համախմբմամբ մեր պետության զարգացմանը, միջազգային ասպարեզում նրա դրական իմիջի ամրապնդմանը, ինչպես նաև ողջ հասարակության ջանքերով ազգային անվտանգության ապահովմանը»:

2 Май 2011 - 05:25 AMT
Ассоциация политической науки Армении обратилась к президенту Армении с ходатайством помиловании находящихся ныне в заключении участников событий 1 марта 2008 года. ”Решение Президента о помиловании станет достойным главы государства ответственным шагом по налаживанию внутриполитического диалога между всеми группами интересов общества, нацеленным на объединение усилий всего народа по формированию общеармянского консенсуса вокруг приоритетов устойчивого демократического развития и национальной безопасности Армении”,- говорится в обращении президента Ассоциации политической науки Армении, доктора политических наук Гайка Котанджяна.
Он добавил, что освобождение заключенных является необходимым шагом в направлении консолидации нации в деле эффективного обеспечения безопасности и развития Армении и Нагорно-Карабахской республики, особенно в контексте угрозы возобновления войны против наших государств, планируемой агрессивными кругами Азербайджана. “Ваше решение о помиловании заключенных по делу событий 1 марта 2008 года будет проявлением доброй воли, направленным на консолидацию национальных усилий в деле развития нашей страны, укреплении ее позитивного имиджа на международной арене, а также в обеспечении национальной безопасности усилиями всего общества”,-подчеркнул Котанджян.