2 Մայիս 2011 - 05:25 AMT
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան ևս խնդրում է նախագահին ազատ արձակել մարտի 1-ի դեպքերի մասնակիցներին
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան դիմել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին խնդրանքով` ներում շնորհել ներկայումս ազատազրկման մեջ գտնվող 2008 թ. մարտի 1-ի դեպքերի մասնակիցներին:
Իր դիմում-խնդրանքում ասոցիացիայի նախագահ Հայկ Քոթանջյանը մասնավորապես նշում է.
«Ներում շնորհելու Նախագահի որոշումը կլինի պետության ղեկավարին արժանի պատասխանատու քայլ` միտված հասարակության շահագրգիռ բոլոր խմբերի միջև ներքաղաքական երկխոսության առաջ մղմանը` ուղղված ողջ ժողովրդի ջանքերի համախմբմամբ Հայաստանի ազգային անվտանգության և կայուն, ժողովրդավարական զարգացման առաջնահերթությունների շուրջ համահայկական կոնսենսուսի ձևավորմանը:
Ներքաղաքական հակամարտությունը օրինապատշաճ քաղաքական մրցակցության կերպափոխելու այս նախաձեռնությունը ենթադրում է մեր ազգային պետության ճակատագրի համար պատասխանատվության բաշխում Հայաստանի Նախագահի և քաղաքական բոլոր ուժերի միջև, ինչը ՀՀ-ի և ԼՂՀ-ի զարգացման ու անվտանգության արդյունավետ ապահովման գործում ազգի համախմբմանն ուղղված անհրաժեշտ քայլ է, հատկապես մեր պետությունների դեմ Ադրբեջանի ագրեսիվ շրջանների կողմից ծրագրվող պատերազմի վերսկսման սպառնալիքի համատեքստում:
Ներման շնորհումը կարող է դառնալ Հայաստանի և համաշխարհային հայության բոլոր առաջադեմ հայրենասիրական ուժերի համախմբման հիմք` նրանց առավել ուժեղ կողմերի օգտագործմամբ հանուն կառուցողական քաղաքական համագործակցության` ուղղված ՀՀ-ում համակարգային ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջ մղմանը: 2008 թ. մարտի 1-ի դեպքերի առնչությամբ կալանավորվածներին ներում շնորհելու
Ձեր որոշումը կլինի բարի կամքի դրսևորում` ուղղված ազգային ջանքերի համախմբմամբ մեր պետության զարգացմանը, միջազգային ասպարեզում նրա դրական իմիջի ամրապնդմանը, ինչպես նաև ողջ հասարակության ջանքերով ազգային անվտանգության ապահովմանը»:

2 May 2011 - 05:25 AMT
President of the Political Science Association of Armenia (PSAA), Dr. Hayk Kotanjyan issued an address of PSAA to Armenian President Serzh Sargsyan, urging him to grant an amnesty to the imprisoned participants of the March 1, 2008, events.
“The Armenian President’s decision to grant an amnesty will be a responsible step worthy of the head of the state intended to stimulate the internal political dialogue among all interested groups of society, to reach a pan-Armenian consensus about priorities of the Armenian national security and sustainable democratic development through consolidation of people’s efforts.
This initiative to transform domestic political conflict into a proper political competition implies a division of responsibilities regarding the destiny of our national state between the President of Armenia and all political powers, which is a necessary step intended to consolidate the nation in the procedure of productively ensuring the development and security of the Republic of Armenia and the Nagorno Karabakh Republic, especially in the context of the threat of war from Azerbaijan.
The amnesty may serve as a basis for consolidation of Armenian and pan-Armenian progressive patriotic forces to use their powerful contribution in the name of constructive political cooperation intended to stimulate systemic and democratic reforms in the Republic of Armenia.
Your decision to grant an amnesty to those detained for the events of March 1, 2008 will be an expression of goodwill and contribute to the development of our country with the help of consolidating national efforts,” the address reads.