2 Մայիս 2011 - 10:24 AMT
Արդեն մեկ օր է, ինչ iTunes-ում թողարկվել է iTetr Armenian Keyboard ծրագիրը iPhone-ների, iPad-ների, iPod-ների համար։ Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց Funcraft ընկերության խորհրդատու Նարեկ Մարգարյանը։
Նարեկ Մարգարյանը պատմեց, որ հայերեն լեզվի ստեղնաշար ստեղծելու գաղափարը ծնվել է 2010-ի դեկտեմբերին և արդեն մարտին թողարկվել է ծրագրի beta տարբերակը։
«2007-ից, ինչ ստեղծվել էին iPhone-ները, արդեն պահանջը զգացվում էր հայերեն ստեղնաշարի։ iTunes-ն ծրագիրն ընդունվեց երեկ։ Արդեն 16 մարդ բեռնել է ծրագիրը, որից 4-ը միայն iTunes-ի հայ օգտագործողներ են»,-ասաց Նարեկ Մարգարյանը։
iTetr Armenian Keyboard ծրագիրը կարելի է բեռնել iTunes-ից 1.99 ԱՄՆ դոլարով։ Նարեկ Մարգարյանի խոսքերով, 1.99 դոլարը, որը հավասար է մոտ 750 դրամի՝ նորմալ գին է ծրագրի համար. «Ի վերջո ծրագիրը ստեղծող Funcraft ընկերությունը բարեգործական չէ և ծրագրավորողները պետք է վարձատրվեն, սա նորմալ գին է՝ ընդամենը 2 պաղպաղակի գին»։
iTetr Armenian Keyboard ծրագիրը հնարավորություն է տալիս հայերեն գրել note-ի մեջ, ապա այն mail անել։ Ինչպես ասաց Նարեկ Մարգարյանը SMS գրելու կամ twitter-ում ու Facebook-ում գրելու խնդիր կա, որը կլուծվի ծրագրի հաջորդ թարմացումներում (update):
iTetr Armenian Keyboard ծրագիրը աշխատում է iOS օպերացիոն համակարգի բոլոր տարբերակների համար։ Այն Funcraft ընկերության ստեղծած 2-րդ ծրագիրն է Urinator ծրագրից հետո, որը հնարավորություն է տալիս միզապարկի խնդիրներ ունեցող մարդկանց համար հեշտ միզել՝ հնչեցնելով մեզի, ջրի ձայներ։
Ըստ Նարեկ Մարգարյանի, Funcruft-ի հաջորդ ծրագիրը լինելու է վրացական ստեղնաշարի ստեղծումը. «Վրացիներն էլ ունեն նույն խնդիրն, ինչ հայերը։ Շուտով մենք նաև վրացական ստեղնաշար կստեղծենք iPhone-ների, iPad-ների, iPod-ների համար»։
Funcraft ընկերությունը ամերիկյան սթարթափ (startup) ընկերություն է։ 3-ից 4 ամերիկահայեր աշխատում են միասին և ստեղծում ծրագրեր Apple-ի արտադրանքների համար։ Ըստ Նարեկ Մարգարյանի, Funcraft-ի թիրախը հայկական շուկան է, հետագայում ստեղծվելու են տարբեր ծրագրեր հենց հայ օգտագործողների համար։
«Մենք խրախուսում ենք Apple ընկերության արտադրանքների օգտագործումը՝ առանց ջարդելու, ի վերջո յուրաքանչյուր ծրագիր մի քանի դոլար է, ավելի լավ է լիցենզիոն օգտագործել, քան ջարդել», – ավելացրեց Նարեկ Մարգարյանը։

Прошел день, как в iTunes выпущена программа “iTetr Armenian Keyboard” для iPhone, iPad и iPod. Об этом сообщил корреспонднту PanARMENIAN.Net консультант компании Funcraft Нарек Маргарян.
Нарек Маргарян рассказал о том, что идея создания армянской клавиатуры родилась в 2010 году, и уже в марте была выпущена beta-версия программы.
“Еще в 2007 году, когда были созданы iPhone, уже чувствовалась необходимость создания армянской клавиатуры. iTunes приняла программу вчера. Уже 16 человек скачали ее, четверо из которых – армянские пользователи iTunes”, – сказал Нарек Маргарян.
Программу “iTetr Armenian Keyboard” можно скачать у iTunes за 1,99 доллара США. По словам Нарека Маргаряна, 1,99 доллара составляет приблизительно 750 драм, что является нормальной ценой для программы: “В конце концов, компания, создавшая программу не является благотворительной и программисты тоже должны зарабатывать, это нормальная цена – две порции мороженного”.
Программа “iTetr Armenian Keyboard дает возможность писать на армянском языке в note, затем делать mail. Как сказал Нарек Маргарян, есть проблема в написании смс или в twitter и Facebook, которая решится в последующих переводах программы (update).
Программа “iTetr Armenian Keyboard” является рабочей для всех версий операционной системы iOS. Это вторая после “Urinator” программа, созданная компанией Funcraft.
Согласно Нареку Маргаряну, следующей разработкой Funcrаft будет создание грузинской клавиатуры: “У грузин те же проблемы, что и у армян, скоро мы реализуем создание грузинской клавиатуры для iPhone, iPod и iPad”.
Компания Funcraft является американской компанией стартап (startup). 3-4 американских армянина вместе работают и создают программы для продукции Apple. По словам Нарека Маргаряна, компания Funcraft выбрала рынок Армении, и ею уже намечено создание множества программ именно для армянского пользователя. “Мы поощряем использование продукции Apple без взлома, ведь любая программа стоит всего несколько долларов, и лучше использовать лицензионную, чем взломанную программу”, – добавил Нарек Маргарян.