4 Մայիս 2011 - 10:56 AMT
(?)Նորարարությունների արագ փոփոխվող աշխարհում ակնհայտ է դառնում, որ չի կարելի այլևս մնալ «պասիվ» ներդրող: Ինչպիսի՞ հնարավորություններ են տրամադրում համաշխարհային ֆինանսական շուկաները հայ ներդրողներին:
(!)Սկզբի համար պետք է նշեմ, որ ֆինանսական շուկաները խնայողությունների և ազատ միջոցների առավել արդյունավետ այլընտրանքային ներդրումներ են: Յուրաքանչյու մարդու բնորոշ է ձգտումը դեպի խնայողությունները, որն արտահայտվում է ֆինանսական և ոչ ֆինանսական ակտիվներում միջոցների ազատ ներդրումով: Պատմականորեն մեր քաղաքացիներն իրենց խնայողությունները պահում են ոսկու, անշարժ գույքի և բանկային դեպոզիտների տեսքով, ինչը Հայաստանի թույլ և չզարգացած ֆինանսական համակարգի նշան է: Աշխարհում գործում են բազմաթիվ ֆինանսական գործիքներ, որոնց մեջ կարելի է շատ շահավետ ներդրումներ կատարել: Ֆինանսական շուկաների առավելությունը նրանում է, որ դրանք ներդրողներին տրամադրում են գործողությունների անսահմանափակ ազատություն և ֆինանսական գործիքների մեծ ընտրություն: Իսկ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ (էլեկտրոնային առևտրային համակարգեր), ֆինանսական շուկաներում ներդրումներ կատարելն ավելի հեշտ և արդյունավետ է դարձել, ինչով և պայմանավորված է բորսայական առևտրի լայն տարածվածությունը, հատկապես Արևմուտքում:
(?)«Ամերիաբանկն» այսօր լայն հնարավորություններ է բացում միջազգային ֆինանսական շուկաներ դուրս գալու համար: Պատմեք այն համաշխարհային ֆոնդային բորսաների և ներդրումային գործիքների մասին, որոնք կարող են մատչելի լինել Հայաստանի քաղաքացիների համար:
(!)«Ամերիաբանկը» մտադիր է հուսալի գործընկեր դառնալ հայ թրեյդերների համար՝ հանդես գալով որպես բրոկերային ծառայությունների տրամադրման հարցով միջնորդ: Մենք տվյալ հարցը դիտարկում ենք երկու փոխկապակցված մասերի համատեքստում: Աշխարհագրական ծածկույթի տեսանկյունից այսօր «Ամերիաբանկը» ելք է տրամադրում դեպի աշխարհի ամենազարգացած շուկաներ, այդ թվում՝ Հյուսիսային Ամերիկա (ԱՄՆ, Կանադա, Մեքսիկա), Եվրոպա (Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Ավստրիա, Ֆրանսիա և այլն) և Ասիա/Օկեանիա (Ճապոնիա, Հոնկոնգ, Հնդկաստան, Սինգապուր, Ավստրիա, Ֆրանսիա և այլն): Ինչ վերաբերվում է ներդրումային գործիքներին, այստեղ մենք առաջարկում ենք մի շարք գրավիչ ֆինանսական գործիքներ, ինչպիսիք են բաժնետոմսերը, ֆյուչերսները, օպցիոնները, բոնդերը և այլ բորսայական ակտիվներ: Իմ կարծիքով, առաջին հերթին, պահանջարկ են ունենալու բաժնետոմսերը դրանց հասանելիության և դյուրըմբռնելիության պատճառով, ինչ վերաբերվում է դերիվատիվներին (ֆյուչերսներ, օպցիոններ), ապա այստեղ պահանջվելու են մեծ ջանքեր՝ գործիքի յուրահատկությունը հասկանալու համար:
Միաժամանակ բանկը տրամադրում է միասնական բրոկերային հաշվի յուրահատուկ համակարգ, որը թույլ է տալիս հաճախորդին արդյունավետ և հարմարավետ ձևավորել ներդրումային պորտֆել. վաճառել/գնել բորսական ակտիվներ աշխարհի շուկաներում տարբեր ազգային արժույթներով; Օրինակ, կարելի է միաժամանակ ձեռք բերել British Petroleum (BP) ընկերության բաժնետոմսեր Լոնդոնյան բորսայում (London Stock Exchange) և ֆյուչերսային նավթային պայմանագիր Չիկագոյի հումքային շուկայում (Chicago Mercantile Exchange): Այս ամենն արտահայտվում է տարբեր արժույթներով և վերագնահատվում իրական ժամանակի ռեժիմում ԱՄՆ դոլարով, ինչը շատ հարմար է ներդրողի համար, որն առևտուր է անում ոչ միայն մեկ տարածաշրջանում և թույլ է տալիս հաճախորդին իրեն հարմարավետ զգալ:
(?)«Ամերիաբանկն» առաջարկում է առևտրային համակարգերի երկու տեսակ՝ «AMERIA GLOBAL TRADING» և «WEB TRADER»: Ընտրությայն ինչպիսի՞ առավելություններ են բացվում հաճախորդի համար այդ համակարգերի շրջանակներում:
(!)«Ամերիաբանկն» առաջարկում է իր հաճախորդներին AMERIA GLOBAL TRADING համակարգի օգնությամբ ներդրումային ծառայություններ Հայկական ֆոնդային բորսայում, Հայաստանի արժեթղթերի բորսայական շուկայում, ինչպես նաև մի շարք երկրների մասնագիտացված հարթակներում: Էլեկտրոնային-առևտրային հարթակների միջև տարբերությունը զուտ տեխնիկական հնարավորությունների մեջ է:
«Ամերիաբանկի» հաճախորդները հնարավորություն ունեն արժեթղթերի առքուվաճառք իրականացնել տարբեր արժույթներով, արժեթղթերի ինդեքսները ցուցադրվելու են իրական ժամանակում: Բանկն առաջարկում է իր հաճախորդներին առևտրային համակարգի 2 տեսակներ` «AMERIA GLOBAL TRADING» և «WEB TRADER»: «WEB TRADER»-ն առաջարկում է ավելի պարզ ինտերֆեյս և ինտերնետի օգնությամբ գործարքներ իրականացնելու հնարավորություն: «AMERIA GLOBAL TRADING»-ն իրենից ներկայացնում է ծրագրային ապահովում, որի օգնությամբ ապահովվում է գործարքների առավելագույն արագություն և արդյունավետություն, ինչպես նաև մի շարք լրացուցիչ հնարավորություններ:
(?)Հաղորդակցության ինչպիսի՞ միջոցների կիրառմամբ կարելի է գործարքներ իրականացնել բորսաներում:
(!)Մինչև վերջերս «Ամերիաբանկը», բրոկերային ծառայություններ տրամադրելով իր հաճախորդներին, հայտեր էր ընդունում միայն հեռախոսով և էլ. փոստով: Այսինքն ծագում էին մի շարք խնդիրներ, կապված նրա հետ, որ բանկը կարող էր ընդունել նրանց միայն աշխատանքային ժամերին, ուստի դա թույլ չէր տալիս ներդրողներին կիրառել տարբեր առևտրային մարտավարություններ, գործարքներ կատարել ուշ ժամերին: Ժամանակակից տեխնիկական լուծումների ներմուծումից հետո ներդրողը գրեթե ազատ է: Առևտրային համակարգի միջոցով հաճախորդը հնարավորություն ունի հետևել շուկաներին և գործարքներ իրականացնել տարին 365 օր, օրը 24 ժամ:
(?)Ձեր կարծիքով, ի՞նչ է անհրաժեշտ ձեռնարկել բնակչության ֆինանսական գրագիտությունը բարձրացնելու համար, որը չէր վախենա վստահել մասնագետներին և իր խնայողությունները կներդներ շահավետ ներդրումային գործիքների մեջ:
(!)Խոսելով բնակչության ֆինանսական գրագիտությունից` առաջին հերթին պետք է ուշադրություն դարձնել բուհական ուսումնական ծրագրի վրա, որը չի նախատեսում խորը գիտելիքներ ֆինանսական շուկաներում աշխատանքի և ներդրումային գործիքների վերաբերյալ: Դեպի ֆինանսական շուկաներ այլ ուղին ընկած է հատուկ դասընթացների, ինքնուսուցման և ինքնակատարելագործման միջոցով: Ամենակարևոր բաղադրիչը փորձն է, որը կարելի է ձեռք բերել վիրտուալ հաշիվներում կամ իրական առևտրի գործընթացում, բայց փոքր ծավալներով: Առանց փորձի թրեյդերը թրեյդեր չէ: Բացառված չէ, որ մոտ ապագայում «Ամերիաբանկը» նույնպես անցկացնելու է ճանաչողական սեմինարներ և հատուկ դասընթացներ իր հաճախորդների համար: Անկասկած, դա արագացնելու է պրոֆեսիոնալ թրեյդեր դառնալու գործընթացը, սակայն մեր հիմնական նպատակը բրոկերային ծառայությունների տրամադրումն է: Երրորդ, հայկական շուկայում մինչև վերջերս բացակայել են այսպես կոչված ֆինանսական շուկաների «պրովայդերները»` կազմակերպություններ, որոնք առաջարկում են որակյալ ծառայություններ ֆոնդային բորսաներում ելք տրամադրելու ոլորտում, ինչն իր հերթին չի նպաստել հայ բնակչության շարքում առևտրի տարածվածության զարգացմանը:
Սակայն պետք է նշեմ, որ վերջին ժամանակները նկատվում է մեծ հետաքրքրություն ֆոնդային բորսաներում ներդրումների նկատմամբ, որի հիման վրա «Ամերիաբանկը» այսօր բրոկերային ծառայություններ է տրամադրում արժեթղթերի շուկայում:Հայաստանի իրավիճակը համեմատելի չէ նրա հետ, որը եղել է երկու-երեք տարի առաջ: Անկասկած, այդ ծառայությունը հաճախորդներին ապահովում է հարմարավետ սերվիս, որը համադրվում է զարգացած շուկաների փորձի հետ:

4 Май 2011 - 10:56 AMT
(?)В быстро меняющемся мире инноваций становится очевидным – оставаться «пассивным» инвестором больше нельзя. Какие возможности предоставляют мировые финансовые рынки армянским инвесторам?
(!)Для начала должен заметить, что финансовые рынки являются наиболее продуктивной альтернативой вложения сбережений и свободных средств. Любому человеку присуще стремление к сбережениям, которые выражается свободным инвестированием средств в финансовые и нефинансовые активы. Исторические наши граждане хранят свои сбережения в виде золота, недвижимости и банковских депозитов, что является признаком слабой и неразвитой финансовой системы Армении. Однако в мире существует множество современных финансовых инструментов, в которые можно сделать очень выгодные вложения. Преимущество финансовых рынков состоит в том, что они предоставляют инвесторам неограниченную свободу действий и большой выбор финансовых инструментов. А с применением современных технологий (электронные торговые системы) инвестирование на финансовых рынках стало гораздо проще и эффективнее, чем и обусловлена популярность биржевой торговли, особенно на Западе.
(?)«Америабанк» на сегодняшний день открывает широкие возможности для выхода на международные финансовые рынки. Расскажите о тех мировых фондовых биржах и инвестиционных инструментах, которые могут быть доступны гражданам Армении.
(!)«Америабанк» намерен стать надежным партнером для армянских трейдеров, выступая в лице посредника по предоставлению брокерских услуг. Мы рассматриваем данный вопрос в контексте двух взаимосвязанных элементов: географического покрытия и предлагаемых инструментов для инвесторов. С точки зрения географического покрытия на сегодняшний день «Америабанк» предоставляет доступ к самым развитым рынкам мира, в том числе рынкам Северной Америки (США, Канады, Мексики), Европы (Великобритании, Германии, Австрии, Франции и т.д.) и Азии/Океании (Японии, Гонконга, Индии, Сингапура, Австралии и т.д.). Что же касается инвестиционных инструментов, здесь мы предлагаем ряд самых ликвидных и привлекательных финансовых инструментов, таких как акции, фьючерсы, опционы, депозитарные расписки, бонды и другие биржевые активы. На мой взгляд, в первую очередь, будут востребованы акции в силу их доступности и понятливости, что же касается деривативов (фьючерсы, опционы), то здесь понадобится больше усилий, чтобы понять специфику инструмента. При этом банк предлагает уникальную систему единого брокерского счета, которая позволяет клиенту эффективно и удобно формировать инвестиционный портфель: покупать/продавать биржевые активы на рынках мира, номинированные в разных национальных валютах. К примеру, можно одновременно приобрести акции компании British Petroleum (BP) на Лондонской бирже (London Stock Exchange) и фьючерсный нефтяной контракт на чикагском сырьевом рынке (Chicago Mercantile Exchange). Все номинируется в разных валютах и переоцениваются в режиме реального времени в долларах США, что очень удобно для инвестора, который торгует не только в одном регионе и позволяет клиенту чувствовать себя комфортно.
(?)«Америабанк» предлагает два типа торговых систем: «AMERIA GLOBAL TRADING» и «WEB TRADER». Какие преимущества выбора открываются для клиента в рамках этих систем?
(!)Разница между электронно-торговыми платформами лишь в технических возможностях. «AMERIA GLOBAL TRADING» и «WEB TRADER» обслуживают один и тот же торговый счет и клиенту доступны обе платформы. Многофункциональная торговая платформа «AMERIA GLOBAL TRADING» представляет собой программное обеспечение, которое поддерживает торговлю различными активами, котируемыми на международных рынках, с использованием 50 типов заявок и алгоритмов, представляя возможность контролировать остаток и активность счета в режиме реального времени, предлагающая различные инструменты для технического и фундаментального анализа.
Трейдеры, которые предпочитают ненагруженный, простой интерфейс, могут воспользоваться интуитивно понятной платформой «WEB TRADER», которая дает возможность осуществлять сделки непосредственно через интернет браузер из любой точки земного шара. «WEB TRADER» предоставляет возможность просмотра рыночных данных, отправку заявок, а также контроль счета и сделок в режиме реального времени, зайдя со странички «Америабанка». Обе эти системы обслуживают один и тот же счет: клиент, который получает свой логин и пароль, сразу получает возможность доступа к двум платформам.
(?)С использованием каких средств коммуникаций можно осуществлять сделки на биржах?
(!)До недавних времен «Америабанк», предоставляя брокерские услуги своим клиентам, принимал заявки только по телефону и эл. почте. То есть возникал ряд проблем, связанных с тем, что банк мог принимать их только в рабочие часы, поэтому инвесторы были достаточно скованы, что не позволяло применять разные торговые стратегии, совершать сделки в поздние часы. Максимум, что можно было сделать – выставить ордер до закрытия банка. После же внедрения современного технического решения инвестор практически свободен. Посредством торговой системы клиент имеет возможность следить за рынками и осуществлять сделки 365 дней в году, 24 часа в сутки, кроме биржевых выходных дней.
(?)На Ваш взгляд, что необходимо предпринять, чтобы повысить финансовую грамотность населения, которое бы не боялось доверять специалистам и вкладывало бы свои сбережения в прибыльные инвестиционные инструменты?
(!)Говоря о финансовой грамотности населения, в первую очередь, надо обратить внимание на ВУЗ-ую программу обучения, которая не предусматривает глубоких знания по работе на финансовых рынках и инструментах инвестирования. Другой путь к финансовым рынкам лежит через спецкурсы с последующим самообучением и усовершенствование знаний. Самой главной составляющей профессионального обучения является практика, которую можно приобрести на демо (виртуальных) счетах или в процессе реальной торговли, но в малых объемах. Без практики трейдер – это не трейдер. Не исключено, что в ближайшем будущем «Америабанк» также будет проводить ознакомительные семинары и спецкурсы для своих клиентов. Безусловно, это ускорит процесс становления профессионального трейдера, однако наша основная цель – предоставление брокерских услуг. В третьих, на армянском рынке до недавнего времени отсутствовали так называемые «провайдеры» финансовых рынков – организации, которые бы предлагали качественные услуги по предоставлению доступа к фондовым биржам, что в свою очередь не способствовало развитию популярности торговли среди армянского населения. Однако должен отметить, что в последнее время наблюдается повышенный интерес к инвестированию на фондовых биржах среди бизнес-активных людей, на основании чего «Америабанк» сегодня предоставляет брокерские услуги на рынке ценных бумаг посредством удаленного терминала. Ситуацию в Армении не сравнить с той, которая была два-три года назад. Несомненно, данная услуга обеспечит клиентам комфортный сервис, сопоставимый с услугами развитых рынков.