5 Մայիս 2011 - 11:16 AMT
Պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը գյուղատնտեսության զարգացման ամենակարևոր հիմքերից է, այդ թվում և վերամշակվող արդյունաբերության, կարծում է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը: «Համոզված եմ, որ պետության ղեկավարի հետ հանդիպումը դրական արդյունք է տալու, և տարվա ընթացքում աճեցված արտադրանքը մթերվելու է և վերամշակվելու մեր ընկերությունների կողմից»,- մայիսի 5-ին ՀՀ նախագահի մասնակցությամբ ոլորտի ներկայացուցիչների խորհրդակցության արդյունքների ամփոփման ժամանակ ասել է գյուղնախարարը: Խորհրդակցությանը մասնակցել են Հայաստանի գյուղատնտեսական հատվածի 21 վերամշակող ընկերություններ 6 մարզերից և Երևանից:
Նախարարը նաև հուսով է, որ մոտ ապագայում ավելանալու են վերամշակող ընկերությունների հնարավորությունները` հաշվի առնելով կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերը, մասնավորապես գյուղատնտեսական վարկերի սուբսիդավորումը: Դրան նպաստելու է որոշումն այն մասին, որ արտադրող ընկերությունների և մթերող ընկերությունների միջև պետք է լինի համաձայնագիր, որը թույլ կտա համագործակցություն իրականացնել օրենսդրական մակարդակով:
Ինչ վերաբերվում է արտահանման կազմակերպման հետ կապված խնդիրներին, նախարարը նշել է հայկական արտադրանքի անմրցունակությունը: «Չնայած նրան, որ մեզ հաջողվել է առաջին փուլում երկրում հիմնել վերամշակող արդյունաբերություն, բայց եկել է երկրորդ փուլի ժամանակը, երբ պետք է նորացնել մեր արտադրական հնարավորությունները ժամանակակից սարքավորումների կիրառմամբ»,- ասել է նա և հավելել, որ ավելանում է վերամշակող ընկերությունների թիվը, ինչն իր հերթին հանգեցնելու է հայկական արտադրանքի մրցունակության բարձրացմանը:

Сотрудничество государство – частный сектор является одной из основ развития сельского хозяйства, в том числе и перерабатывающей промышленности, считает министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян. «Уверен, что встреча с главой государства даст свой положительный результат, и в течение года выращенная продукция будет закуплена и переработана нашими компаниями», – сказал он 5 мая по итогам совещания представителей сферы с участием президента Армении Сержа Саргсяна, в котором приняли участие представители 21 перерабатывающей компании агросектора Армении из 6 областей и г. Еревана.
Глава министерства также надеется, что в ближайшем будущем увеличатся возможности перерабатывающих предприятий с учетом предпринятых со стороны правительства шагов, в частности, по субсидированию сельхозкредитов. Этому будет способствовать и принятое решение о том, что между компаниями-производителями и компаниями-закупщиками должно быть договорное соглашение, которое позволит осуществлять сотрудничество на законодательной основе, чтобы избежать невыполнение обязательств сторон.
Что же касается проблем, связанных с организацией экспорта, то министр отметил неконкурентоспособность армянской продукции. «Несмотря на то, что нам удалось на первом этапе основать в республике перерабатывающую промышленность, но настало время второго этапа, когда надо обновить наши производственные возможности, с использованием современного оборудования», – подчеркнул он. В связи с этим Серго Карапетян добавил, что постепенно увеличивается число перерабатывающих компаний, что, в свою очередь, также приведет к повышению конкурентоспособности армянской продукции.